BALIKESİR BANDIRMA LİMANI'NDA BATAN GEMİDEN İLK KONTEYNER ÇIKARILDI
1 Haziran 2017 Perşembe 13:42

Balıkesir'in Bandırma İlçesi'nde Çelebi Limanı'ndan yük aldığı sırada hatalı yükleme sonucu yan yattıktan sonra batan 'Ali Ağa' adlı kargo gemisindeki konteynerlerin çıkarılmasına bu sabah başlandı.

Balıkesir'in Bandırma İlçesi'nde Çelebi Limanı'ndan yük aldığı sırada hatalı yükleme sonucu yan yattıktan sonra batan 'Ali Ağa' adlı kargo gemisindeki konteynerlerin çıkarılmasına bu sabah başlandı. 100 ton kaldırma kapasitesine sahip olan 'Herkül' adlı yüzer vinçle, 78'i ambarda, 15'i güvertede bulunan toplam 93 konteynerin 15-20 günde çıkarılması bekleniyor.

İzmir Aliağa Limanı'ndan, Bandırma Çelebi Limanı'na malzeme almaya gelen 70 metre uzunluğunda 13 metre genişliğinde 1998 grostonluk 'Ali Ağa' adlı kargo gemisi, 14 Mayıs'ta, hatalı yükleme yapıldığı için yan yattı. Gemi yan yattığı sırada personel tahliye edilirken 1'i gemi personeli 2'si liman görevlisi 3 kişi yaralandı.

Geminin batmasının ardından akaryakıt, sintine, slaj yağları çıkartıldıktan sonra gemiyi kurtarmak için ikinci aşamaya geçildi. İstanbul'dan bir firma tarafından getirilen 100 ton kaldırma kapasitesine sahip yüzer vinç, bu sabah gemide yüklü bulunan konteynerleri çıkartma işlemlerine başladı. 15'i güvertede bulunan toplam 93 konteynerin 15-20 gün içinde çıkarması bekleniyor.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Bandırma Liman Başkanı Abdullah Şalcı, kazanın ardından ilk olarak çevre kirliğinin önüne geçmek için gerekli önlemleri aldıklarını belirterek “İlk konteyneri sorunsuz bir şekilde çıkarttık. Rıhtımda insan sağlığına ve kazalara yönelik geniş güvenlik önlemleri alındı. Üçüncü aşamada balon ya da farklı teknikler kullanılarak gemi yüzdürülecek. Yüzdürüldükten sonra da ilgili yerlerin tasarrufuna göre hareket edilecek” dedi.

Haberler.com

@marmaratrafik