ŞOFÖRLER ODASI BAŞKANINDAN TAKSİCİLERİ İLGİLENDİREN AÇIKLAMA
6 Haziran 2017 Salı 12:59

Bursa’da önceki gün bir taksiciye karşı gerçekleştirilen gasp olayı ve merkezdeki taksicilerin eylemine dair Bursa Şoförler Odası Başkanı Hasan Topçu Radyo Trafik Marmara’ya açıklamalarda bulundu.

Bursa’da geçtiğimiz iki günde taksicileri yakından ilgilendiren iki ayrı olay yaşandı. Önceki gün İnegöl’de bir taksicinin gasp edilmesi güvenlik konusunda yeniden soru işaretleri oluşturdu. Ayrıca merkez taksiciler de ilçe taksilerinin merkezden yolcu almasını protesto etti. 

“ARAÇLAR HABER MERKEZİNDEN SÜREKLİ İZLENİYOR”

Bursa’da taksicileri yakından ilgilendiren bu iki konunun gündeme gelmesi üzerine ulaştığımız Bursa Şoförler Odası Başkanı Hasan Topçu Radyo Trafik Marmara canlı yayınında soruları yanıtladı.

Doğu Garajı’ndan aldığı müşterisini İnegöl’e götüren bir ticari taksi şoförü, Ankara karayolu Şehitler Köyü yakınlarında gasp edilmiş ve taksicinin üzerinden para ve cep telefonu çalınmıştı.

İLGİLİ HABER İÇİN TIKLAYIN

Mağdur olan taksiciyi dün ziyaret ettiğini Belirten Oda Başkanı Hasan Topçu bu tarz olayların Bursa’da çok fazla yaşanmadığını belirterek taksiciye geçmiş olsun dileklerini iletti.

Topçu olayı ise şöyle anlattı:

“Almış olduğu yolcuyu İnegöl yolunda mobilyacıya yaklaşırken şahıs ‘Ben burada ineceğim!’ diyor. Zaten üzerinde silah da var. Üzerindeki bir miktar parayı gasp etmiş. O arada yoldan geçen otobüs olayı görünce durup müdahale edince gaspçı kaçmış, tabi güvenlik kuvvetleri de olaya müdahale etmişler. Şu an gaspçı aranıyor.”

Meslek icabı riskli bir iş yaptıklarını söyleyen Topçu sözlerine şöyle devam etti:

“Taşımış olduğumuz yolcunun kim olduğunu bilmiyoruz. Yasalar çerçevesinde özel güvenlik birimleriyle irtibat halindeyiz. Bizim araçlarımızın yüzde doksan beşinde uydu takip cihazı var. Araçlarımız haber merkezinden sürekli izleniyorlar. Tedbirler yeterli mi? Yetersiz… Burada ne kadar tedbir alsak kötü niyetli insanlar oluyorlar. Arkadaşlarımız şehir dışına götürdükleri yolculara daha dikkatli olmaları lazım. O zaman bu olaylar asgari seviyelere düşer diye tahmin ediyorum.”

BURSA’DA TAKSİCİLER İÇİN YENİ ÖNLEMLER ALINACAK MI?

İnegöl’deki taksici gaspı taksicilerin güvenlik konusunu da tartışmaya açtı. Bursa’da geçtiğimiz günlerde İstanbul’da da gündeme gelen kameralı takip sisteminin alt yapısının hazırlandığını söyleyen Topçu şu bilgileri verdi.

“İki ay kadar önce Emniyet Genel Müdürlüğünün yazısı ile bu karar UKOME’den geçti. Şimdi alt yapısı hazırlanıyor sadece kamera sistemi. Araçta götürülen şahısların eşkâlini belirleyecek bir sistem. Bizim bu konuyla alakalı daha önce çalışmalarımız olmuştu. Bu sistemler caydırıcı sistemler. Şoförlerimizin can güvenliği bizim için çok önemli araçlarımızın çoğunda takip sistemi var. Sadece takip sistemi değil, panik butonu var. Şoför arkadaşımız o butona bastığı zaman nerede olduğu zaten izleniyor ve en yakın güvenlik güçlerine bildiriyoruz. Jandarma ya da polis hangisi yakınsa o mıntıkaya bildirerek arkadaşımızın başına bir şey gelmemesi için bildiriyoruz.”

MERKEZ TAKSİCİLERİ EYLEMDE

Bursa’da taksicileri ilgilendiren bir diğer konu da ilçe taksilerinin merkezden yolcu alması. Konu öyle bir boyutta ki dün Bursa merkezde çalışan taksiciler, ilçelerden gelip merkezde çalışmak isteyen ilçe taksicilerini protesto etti, eylem yaptı.

İLGİLİ HABER İÇİN TIKLAYIN

Konuyu görüştüğümüz Bursa Şoförler Odası Başkanı Hasan Topçu herkesin bulunduğu ilçede çalışmasını gerektiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“Siz bir ilçede diyelim ki Mustafakemalpaşa ya da İznik’te ticari belgen var ise orada çalışacaksın. Bu araçların veriliş amacı o ilçede yaşayan vatandaşların taksi ihtiyacını karşılamak için verilmişlerdir. Merkez ilçede çalışan arkadaşlar da merkezde görev yapacaklardır.  Ama maalesef zaman zaman burada korsan olarak çalıştıkları… Biz bunlarla ilgili denetimler, yaptırım, cezai işlemler yaptırarak araçları bağlatıyoruz ama araçlar çözüldükten sonra tekrar yine bu şekilde çalışanlar var. İlçeden gelip taksiciler burada çalışmıyor. Yine bizim içimizde çalışmış arkadaşlar ilçelerden araç getirip merkezde korsan taksicilik yapıyorlar. Farklı yerde sıra yapıyorlar. Bizim bu araçlara fırsat vermememiz lazım. Yasalar çerçevesinde gereğini yapmaya çalışıyoruz. Bu sadece Bursa’ya has bir durum değil bir çok büyük şehirde bu sorunlar yaşanıyor.”

 

 

 

@marmaratrafik