“İNSANLARIN HAYATLARI TEHLİKEDE”
7 Haziran 2017 Çarşamba 14:22

Bursa Kocasu Deresi’nin son zamanlarda siyah akması üzerine Radyo Trafik Marmara canlı yayınına katılan Bursa CHP Mv. Orhan Sarıbal önemli açıklamalarda bulundu. Sarıbal, dereyi bu hale getirenin kimyasal atık olduğundan emin olduklarını da söyledi.

Bursa'nın Yenişehir ilçesinde tarım arazilerinin de sulandığı Kocasu Deresi’nin son günlerde simsiyah akması bölge halkını tedirgin ediyor.

Yaşanan gelişme üzerine Radyo Trafik Marmara canlı yayınına telefon bağlantısı ile konuk olan Bursa CHP Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu üyesi Orhan Sarıbal, Marmara Gündemi programında Uğur Dursun’un sorularını yanıtladı.

CHP Bursa Mv. Orhan Sarıbal’ın yaptığı açıklamalardan satırbaşları şöyle:

“Barakfaki civarından gelen Bursa’ya, Gürsu’yu etkileyen, devamında Yıldırım’ı etkileyen, devamında Nilüfer Deresi’ni etkileyen ta Karacabey Boğazı’na kadar gelen uzunca bir yolculuk. Uzun yıllardan beri bu kahrı çekeriz biz. Ben de o bölgenin çiftçisiyim. Biz uzun yıllardan beri o sulardan çekmiştik. Daha sonra arıtma belirli bir oranda kimyasal olmasa da fiziksel olarak biyolojik olarak devreye girmişti. Ama zaman zaman fabrikaların arıtmalarını çalıştırmadıkları, sistemde tıkanıklardan dolayı gene kirlilikler oluyor. Ancak uzunca bir süreden beri iyiydi. Ama bu sefer tamamen kapkara akan bir dere halini aldı. Gerçekten rahatsız edici bir durum. Tam dere temizlenmişken, orada tekrar canlı hayatı oluşmaya başlamışken hatta suyundan  tarımda belki tekrar kullanabileceğimiz bir noktaya gelmişken fabrikaların bu tavrını ve bu konuda tabi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünü şiddetle göreve çağırmak gerekir. Böyle bir sıkıntımız var. Bundan rahatsızız.”

“KİMYASAL ATIK OLDUĞUNDAN EMİNİZ”

“Biz o bölgede yaşıyoruz. Takip etmiyorlar yetkililer. Ara ara oluyor bazen yemyeşil bazen kıpkırmızı akıyor. Elbette eskisi gibi değil ama bu son zamanlar iyiydi. Özellikle yağmurun çok yağdığı, kanalizasyonların dolduğu, taşımadığı dönemlerde bu genelde oluyordu. Bazen de fabrikalar artık hangi gerekçe ile bilemiyorum sistemlerinin çalışmadığını ya da sistemin taşımadığını söyleyip su bırakıyorlardı. Ama bu defa hakikaten çok kötü ve simsiyah bir su ile karşı karşıyayız. Yeniden artık tamam dere temiz akıyor dediğimiz bir ortamda kimyasal atık olduğu kesin. Çok net. O bölgede biliyorsunuz tekstil boya fabrikaları çok fazla. İsim vermek istemem. O yüzden tamamen kimyasal olduğundan eminiz, kimyasal atık olduğundan eminiz.”

“Zaten bir koruyuculuğu yok. Bu yaptı da gidip yakalayalım ceza verelim diye fabrikalar üzerinden bir cezai müeyyide yok.”

“İNSANLARIN HAYATI TEHLİKEDE”

“Bölge insanı rekor kırıyor. Ne yazık ki Türkiye’de kanser araştırmaları yetersiz. Bursa hastanelerine giremezsiniz. Kanser hastaneleri ve klinikleri tamamen doludur. Yer yok. Kanser hastalarını evlerine gönderiyorlar. Aylarca randevu talebi ya da bekletiliyor.  O kadar kötü. Ova bir taraftan, bu dere kirliği, çevre kirliği, trafik kirliği…  Bir taraftan da fabrikaların bu baca salınımları, kanalizasyon salınımları nedeniyle ne yazık ki insanların hayatı tamamen tehlikede.” 

Programın tamamını dinlemek için: 

 

@marmaratrafik