BURSA’DA KADIN ÖNCELİKLİ VAGON UYGULAMASINA TEPKİ
8 Haziran 2017 Perşembe 14:15

Bursa'da Bursaray istasyonundaki Otosansit durağında metronun girişlerine "Bayan Yolcularımıza Öncelikli Vagon" yazısı konuldu. CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu Radyo Trafik Marmara canlı yayınına katılarak uygulamaya neden karşı olduklarını anlattı.

Bursa'da kenti içi ulaşımında kullanılan hafif raylı sistemde kadınlara öncelik tanınacak vagon uygulamasına geçiliyor. 

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Şirketi BURULAŞ yetkilileri, vatandaşlardan büyükşehir belediyesine gelen talep üzerine uygulamaya başlanacağını belirterek, son vagonda kadınlara öncelik tanınacağını, ancak erkeklerin de bu vagonlarda seyahat edebileceklerini açıkladı. Bununla ilgili önümüzdeki günlerde 40 istasyona yazı konulacağı kaydedildi.

Konuyla ilgili Radyo Trafik Marmara canlı yayınına katılan CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu ise bu uygulamaya karşı olduklarını söyledi.

Otosansit durağından gelen haber ve fotoğrafın ardından istasyona gittiğini ve iki vagon kapısına denk gelecek şekilde sarı bant üzerine “Bayanlara Öncelikli Vagon” ibaresi konulduğunu belirten Kayışoğlu bunun kabul edilemez olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

“Bir kere şuradan başlayalım… ‘Bayan’ ibaresi çok irite edici. Kadın mücadelesi veren bütün kadınlar her zaman söylerler ama maalesef bu bilinçaltına yerleşmiş. Kadın demekten dahi çekinen, kadın demek dahi zor gelen bir anlayış ile karşı karşıyayız. Bu uygulama belki bize şöyle anlatılır… Şöyle bir açıklama yapmışlar: ‘Erkekler de binebilir buraya, daha rahat etsin bayanlarımız (onların tabiri ile).’ Biz bunu doğru bulmuyoruz. Kadınların gerçekten rahat etmesini istiyorlarsa hem yereldeki iktidar hem geneldeki iktidar önce eğitim sisteminden başlayacaklar. Toplumsal cinsiyet eşitliğini bütün toplumun bilinçaltına yerleştirecekler. Kadınlar ancak böyle rahat ederler bu toplumda. Kadının da var olduğunu, kadının da erkek gibi bir insan olduğunu, toplumun her alanında iş hayatı, sosyal yaşam, okulda, işte, yolda her yerde aynı şekilde aynı koşullarda var olması gerektiğini, var olacağını, kadının eve kapatılması gereken bir cins olmadığını, kadının tek görevinin çocuk doğurmak, bakmak, evde iş yapmak olmadığını eğer anlarsa bu zihniyet zaten kadının sorunu kalmaz. Kadını sadece bir cinsel obje olarak görmezse, bu bilinçaltına yerleştirecek uygulamalar yapılmazsa bu toplumda zaten kadının vagonları ayıracak, otobüsünü ayıracak ortam kalmaz. O yüzden tam tersine bu anlayış kadınları tecrit eder, bu anlayış tam tersine kadınların daha kötü şeyler yaşamasına sebep olur.” 

Konuşulanların tamamı için: 

 

 

@marmaratrafik