KOCAELİ’NDEKİ YENİ TRAFİK DÜZENLEMESİNE TEPKİ
13 Haziran 2017 Salı 13:02

Kocaeli Şehir içi trafiğinde yeni dönem uygulamalarına, Kocaeli Otobüsçüler ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt’tan tepki geldi. Radyo Trafik Marmara canlı yayınına bağlanarak önemli açıklamalarda bulunan Kurt, “Bu yeni düzenlemelere tepki gösterme sebebimiz ve bizi etkileyen tarafı şu, bizim güzergâhları kuzey yan yola verdiler, şehirden tamamen koptuk. Bu da, hem bize hem de bizim araçlarımızı kullanan vatandaşlara da ciddi sıkıntılar yaratıyor.” dedi.

VATANDAŞLARIN TOPLU TAŞIMAYA ULAŞABİLMEK İÇİN YÜRÜMESİ GEREKECEK

Yaklaşık 60 seneden beri aynı güzergâhları kullandıklarını belirten Kurt, “Buralar ciddi anlamda mazisi olan yerler. Araçlarımızda tabelalarımızda bile ‘şehir içi’ yazar. Kocaeli çok göç alan bir şehir, ayrıca sadece Kocaeli’nde trafiğe her sene 25 bin araç giriyor ve bu da trafiği ciddi anlamda olumsuz etkiliyor. Bu yeni düzenlemelere tepki gösterme sebebimiz ve bizi etkileyen tarafı şu, bizim güzergâhları kuzey yan yola verdiler, şehirden tamamen koptuk. Bu neye sebep oluyor, hem bize hem de bizim araçlarımızı kullanan vatandaşlara da ciddi sıkıntılar yaratıyor. Bu araçları kullanan yaşlısı, engellisi hepsi mağdur oldu, artık araca binebilmek için ciddi bir mesafe yürümesi gerekecek. Ama bir gerçek de var ki, bu kentte yaşadığımız için iyi olabilecek her şeye evet dememiz lazım. Şehir doğudan batıya aktığı zaman ciddi anlamda trafik sıkışıklığı oluyordu, şimdi onu ters çevirdikleri için İnönü Caddesinde güzel bir uygulama oldu, doğruyu söylemek gerekirse iyi tarafları da var. Lakin dediğim gibi bizi etkileyen sıkıntıları da var.” şeklinde konuştu. 

BELEDİYE DÜZENLEMELERİ TRAMVAYA KATKI SAĞLAMAK İÇİN YAPTI

Düzenlemelerin yapılma nedeninin tramvaya yolcu çekebilmeyi amaçladığını söyleyen Kurt, “Baştan aşağı tüm güzergâhlar değişti. Bunun sebebi de şu, bir tramvay projesi var belediyenin, bana göre bu düzenlemeler biraz da tramvaya katkı sağlamak için yapıldı. Muhtemelen tramvay boş gidip gelmesin diye ona katlı sağlamak için yaptılar bunu. Vatandaşların bizim araçlara binmesi için tramvaya atlayıp bize gelmesi lazım. Ama tramvayın 1 güzergâhı var bizim 32 farklı güzergâhımız var, Kocaeli’nin tepelerine bile çıkan seferler var buralara gidecek vatandaşlarımız için ciddi sıkıntı olacak bu durum.” dedi.

“ASIL TRAFİK TRAMVAY BAŞLAYINCA OLACAK”

Şehrin baştan aşağı değişen güzergâhlarına rağmen, tramvayın ciddi trafik problemine neden olacağını belirten Kurt, “Tramvay proje aşamasında ortaya çıktığı zaman da biz, Ticaret Odasında yapılan bir toplantıda düşüncelerimizi dile getirmiştik. Çünkü tramvay gerçekten çok maliyetli bir proje, belki bir şehirde sembol olabilir ama Türkiye’de ve Dünya’da hiçbir tramvay yapımında, günlük yolcu ortalaması yüzdesinin altından olan buranın haricinde başka bir yer yoktur. Bu sanki nostaljik tramvay gibi gözüküyor ama bu gün boyu 16 bin yolcu taşıyacakmış. 16 bin yolcuyla bu kadar maliyetli bir projenin yapılmasına biz zamanında karşı gelmiştik oda olarak. Bunun alternatiflerini sunduk ama maalesef illaki bu şehirde tramvay olacak denildi. Şu an daha başlamadı ama asıl trafik sıkışıklığı tramvay başladığında olacak. Şehrin en az 10-12 kavşağı tramvayın geçiş yolunda, ee siz ne yapacaksınız mecburen duracaksınız. Bu sefer bu ciddi anlamda yığılmalar olacak ki o zaman canlı daha iyi görebiliriz bu durumu.” şeklinde konuştu.

@marmaratrafik