ÖZEL RÖPORTAJ: KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI İBRAHİM KARAOSMANOĞLU
21 Haziran 2017 Çarşamba 13:33

Radyo Trafik Marmara canlı yayınına katılan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu kentte hayata geçen tramvay ve İzmit’teki yeni trafik düzenlemesine dair açıklamalarda bulundu. Bayram boyunca belediyeye bağlı toplu taşıma araçlarının da ücretsiz olacağını duyuran Karaosmanoğlu ayrıca kentteki metro projelerinden de son haberleri verdi.

Kocaeli’nde ulaşım konusunda son haftalarda önemli gelişmeler yaşandı. Önce İzmit şehir içi trafiğinde yeni düzenlemelere gidildi ve geride bıraktığımız Cumartesi günü de kentteki ilk tramvay projesi hayata geçti.

Radyo Trafik Marmara canlı yayınına katılarak Marmara Gündemi programında Uğur Dursun’un sorularını yanıtlayan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da hem Kocaeli şehir ulaşımında yaşanan yeni gelişmelere hem de gelecek projelere dair son haberleri aktardı.

Ulaşım konusunu insan vücudundaki damarlara benzeten Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı şehirlerin ulaşımının da insan vücudundaki kan gibi olduğunu söyledi.

Kocaeli’nin büyüyen bir kent olduğuna dikkati çeken Karaosmanoğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“Her yıl 40 - 50 bin nüfus artışı oluyor. 40 - 50 bin bir kent demek. Anadolu’nun pek çok kentinden daha büyük bir nüfus her yıl Kocaeli’ne artış var. Şu anda nüfusumuz aşağı yukarı 2 milyona geldi. Ve sanayi kenti, üretiyor Kocaeli. Türkiye’deki üretimin yüzde yirmiye yakını Kocaeli’nde. Bir transfer merkezi, ticaret merkezi aynı zamanda. Liman kenti. Zor bir kent tabi ki. Ama Allah’a şükür bunların her birini önümüze aldık. Bilimsel ve teknik çalışmalarımızı yaptık. Ulaşım master planını, lojistik master planımızı, üniversitelerimizde işin teknik boyutunu çok güzel bir şekilde çalıştık. Hedeflerimiz belli, planlarımız belli. Şimdi tabi tramvay yaptık. İzmit’te sadece. Bunu biraz daha zamanla geliştireceğiz ihtiyaca göre. Gelecek yıllarda şekillenecek bunlar. Bizi bekleyen en önemli problem, tramvay yeterli değil. Tramvay yüzeyde yürüyen, otobüsün biraz daha farklı bir versiyonu. Demir raylar üzerinde yürüyor. Bütün dünyada kullanılıyor. Basit, günü birlik ulaşımda pek çok yerde kullanılabilir.”

“YERİN ALTINI KULLANMAMIZ LAZIM”

Kenti esas rahatlatacak şeyin metro olduğunu da söyleyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı metronun ilk adımını Gebze – Darıca – Çayırova ve sanayi bölgelerinde attıklarını söyledi.

“Projemiz bu yıl bitecek. 2018’de ihalemizi yapıp kazmayı vuracağız. Şu anda proje devam ediyor Gebze bölgesinde. Ayrıca İzmit bölgesinde çalışıyoruz. İzmit Körfez ilçemizden başlayacak Derince, İzmit ve Cengiz Topel Havaalanı’na kadar gidecek bir projemiz daha var. Bunu hem Ulaştırma Bakanlığımız ile görüşüyoruz. Gebze bölgesini Bakanlığa şunu teklif ettik: Biz Gebze bölgesinde kendi imkanlarımızla, kendi bütçemizle yapalım ama İzmit bölgesini bunu kendi bütçemizde yapma yeterli değil. Onu da Ulaştırma Bakanlığımız ile bakalım inşallah anlaşacağız ve pas edeceğiz. Karşılıklı olarak 2019’da İzmit bölgesinde metro projesi de biterse 2020’de ihale yapılabilir hale gelir ve Kocaeli ’ne de yakışan bu. Metro yapamazsak gelecekte biz tıkanırız. Şu anda mevcut yollar, karayolları gelecekte bizi taşımaz. Kavşaklar bize yeterli olmaz. Yerin altını kullanmamız lazım. Tıpkı vücudumuzdaki damarlar nasıl derinin altında ise, ben bu benzetmeleri yapıyorum, derinin altında hiç çatışmadan damarlarımız kan akışı gidiyor. Allah böyle yaratmış. Biz de yerin altını kullanmamız lazım. Yerin altını kullanmazsak yerin üstü bu kadar araca, günlük toplu taşıma araçları, özel araçlar, kamyonlar, TIRlar bunlar bu kenti çok yoğun kullanıyor.”

15 Temmuz’a kadar ücretsiz hizmet vermeye devam edecek tramvayın sonrasında ücretlendirmesinin nasıl olacağı da sorulan Başkan Karaosmanoğlu ücretin daha sonra açıklanacağını ve mantıklı bir rakam olacağını söyledi.

İZMİT ŞEHİR İÇİ TRAFİĞİNDEKİ YENİ DÜZENLEMELER

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu İzmit trafiğindeki yeni düzenlemelere de değindi ve vatandaşların memnun olduğunu ifade etti. Birkaç noktada aksamalar olduğunu ancak bunların da giderileceğini söyleyen Karaosmanoğlu düzenlemelerin İzmit’i rahatlattığını dile getirdi.

BAYRAMDA BELEDİYE ARAÇLARI ÜCRETSİZ  

Kocaeliler için bayram boyunca belediye araçlarının ücretsiz olacağı haberini de veren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü.

“Bütün bayramlarda arife günü başlıyoruz. Bayramın son günü de dâhil biz vatandaşlarımızdan otobüsler, tramvayda hatta deniz araçlarımızda hiçbirinden ücret almıyoruz. Tamamen ücretsiz. Ama bizim belediye otobüsleri ücretsiz. Özel sektörü ücretsiz yapamıyoruz.”

@marmaratrafik