KOCAELİ - İSTANBUL ARASI
6 Temmuz 2017 Perşembe 10:12

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar Radyo Trafik Marmara canlı yayınına bağlanarak Adalet Yürüyüşünde trafik durumunu ve beklentilerini dile getirdi. 22 gündür yürüdüklerini belirten Akar, Kocaeli’nde trafik problemlerinden ötürü mola sürelerini kısalttıklarını ve 2 etap şeklinde molasız yürümeye başladıklarını belirtti.  Bugün Tavşancıl’dan yola çıkan kortej, Pazar günü İstanbul’da olmayı planlıyor. Güvenlik gerekçeleri ile D100 bugün de trafiğe kapatıldı, sürücüler İstanbul yönünde TEM'e yönlendiriliyor. 

“KENDİLERİ, ÇOCUKLARI, TORUNLARI İÇİN BİZİM İÇİN 2 GÜN E-5’İ KULLANMASINLAR”

Radyo Trafik Marmara canlı yayında Uğur Dursun’a konuşan ve yürüyüşün gidişatı ve yollardaki durumdan bahseden CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, sürücülerden 2 gün E-5’i kullanmamalarını istedi.  Adalet yürüyüşünde sadece kendileri için değil, kendilerine tepki de gösterse kamyoncular, TIR’cılar için, onların çok yüksek kasko, sigorta ücretleri için de yürüdüklerini belirten Akar, “2 gün bizim için, kendiler, çocukları, torunları için E-5 kullanmasınlar, 2 gün sonra bütün yollar sizin olacak zaten” dedi.

“GİDİŞ YOLUMUZ E-5’İ KAPATTILAR TEM’E VERDİLER, SİNEYE ÇEKECEĞİZ”

Bugün sabah yürüyüşe başlamadan Radyo Trafik Marmara canlı yayınında, adalet yürüyüşünde trafik ve güzergahtaki son durum hakkında bilgi veren Akar,  “Genel başkanımızla birlikte 22 gündür yürüyoruz. Bizim amacımız korteji bir nizam içinde yürütmektir. Tabi bu da bizi yordu. Her gün yeni insanlar katılıyor, bir disiplin sağlamak gerekiyor. Yorgun da olsak sesimiz de kısılsa adalet için yürümeye devam edeceğiz. Bugün yürüyüş Tavşancıl’dan başlayacak 13.6 km yürüyeceğiz. Yaklaşık 2 etap molasız yürüyeceğiz bu sefer, sadece öğleyin büyük mola vereceğiz. Trafik düzeni nedeniyle molaları da kısa tutmaya başladık. Normalde günlük 20 km yürüyorduk ama İstanbul’a 50 km kaldı, bu nedenle de Maltepe miting alanına trafiği çok fazla zorlamadan günlük yürüyüşü daha kısa tutarak varmayı amaçlıyoruz. Kocaeli sınırlarına kadar trafik çok fazla aksamıyordu. Bir talebimiz vardı, karşı yön bölünerek tek gidiş – geliş haline getirilsin istedik ama uygulanmadı. Kocaeli’ne girdikten 2. günden sonra, E-5’i tamamen kapattılar, buna da güvenlik gerekçesi dediler. Yani gidiş yönümüzü kapattılar TEM’e verdiler. Bu konuda dün de İşid kaynaklı teröristlerin yakalandığını ifade ediyorlar ve çok sayıda polis aracı var, yüzlerce sayısız. Yani bizim araçlarımız da var ama bizim araçlarımızın yanında polisin aracı da var. Bu nedenle E-5’i komple kapattılar ve bir mağduriyet oluştu tabii ki. Ama vatandaşların bunu da sineye çekmelerini bekliyorum.”  dedi.

“İSTANBULLULAR, 3 GÜNÜMÜZ KALDI BİZİ DE 2-3 GÜN İDARE EDİN”

İstanbul’a geldiklerinde de yaşanacak yoğunluklardan dolayı İstanbullulardan 2 gün idare etmelerini isteyen Akar, şu açıklamalarda bulundu: “Biz burada adalet için yürürken, kamyon, TIR şoförlerinin korna çalarak mağduriyetlerini ifade etmelerinde hak bulmama rağmen biz onlar için de yürüyoruz. O aşırı pahalı kaskoları, sigortaları için de yürüyoruz. Biz sadece kendimiz için değil, onlar için de yürüyoruz. Bir iki gün idare edecekler. Yani bir İstanbullu köprüler bakıma alındığı zaman 1 - 2 ay nasıl idare ediyorsa, bizim de 3 günümüz kaldı bizi de 2-3 gün idare edecekler. Özellikle kamyoncularımız,TIR şoförlerimiz otoyol parası vermemek için E-5’i kullanıyorlar. Haklılar mı? Haklılar, çünkü çok pahalı. Osmangazi’den geçmemek için E-5 kullanıyorlar ve ücret ödemiyorlar, haklılar. Tek isteğimiz 2 gün bizim için E-5’i kullanmasınlar. Kendileri için, çocukları için, torunları için 2 gün E-5’i kullanmasınlar. Özel araçla giden vatandaşlarımız da alternatif yolları denesinler, 1-2 gün sonra bütün yollar onların olacak.”

@marmaratrafik