BAYRAM TATİLİNDE YOLLARDA OLACAK SÜRÜCÜLER DİKKAT!
24 Ağustos 2017 Perşembe 15:26

30 Ağustos Zafer Bayramı ve 4 günlük Kurban Bayramı ile birlikte tatilin süresi 10 güne çıktı. Sezonun son tatilinde milyonlarca vatandaş gerek yakınlarını ziyaret etmek, gerekse tatil yapmak amacıyla yollara çıkacak. Bu bayramda yollar her zamankinden daha kalabalık olacak.

Bayram tatilinde yol çalışmalarına ara verilecek. 10 günlük bayram tatili boyunca 81 ildeki yolların tamamında acil olanlar dışındaki tüm yol yapım, bakım ve onarım çalışmaları durdurulacak. Köprü ve otoyollar da ücretsiz olarak. Vatandaşlar 30 Ağustos Çarşamba gününden itibaren 5 Eylül Salı günü sabah saat 07.00'ye kadar, yap, işlet, devret (YİD) köprüleri hariç, köprü ve otoyollardan ücretsiz olarak yararlanabilecek. Bayramda toplu ulaşım araçlarının yolcu kapasiteleri de artırılacak. Otobüs firmaları, havayolu şirketleri ve Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Treni bayramda ek seferler gerçekleştirecek. 

BAYRAM TRAFİĞİ’NE GENİŞ KAPSAMLI TEDBİRLER

Bayram tatilinde vatandaşların huzur ve güven içerisinde seyahat etmelerini sağlamak ve ölümlü kazaların önüne geçmek amacıyla trafik tedbirleri artırıldı. 2016 yılına göre bu Kurban Bayramı tatilinde trafikte görevli personel sayısı 2 katına çıkartıldı. Bayramda polis ve jandarmadan toplam 52 bin 936 personel görev yapacak. 65 yaş üstü ve 26 yaş altı şoförlerin otobüs kullanmalarına izin verilmeyecek. Bayram tatili süresince son 10 yılda bayram tatillerinde kazaların yoğun olduğu güzergâhlarda ek tedbirler alınacak. Geçen bayramda olduğu gibi bu bayramda da trafiğin yoğun olduğu yerlerde havadan helikopter ve drone ile denetim yapılacak. Radarla hız denetimleri, hız kaynaklı kazaların yoğunlaştığı yerlerde yapılacak, “tuzak radar” algısına neden olacak yöntemler ile radar araçları gizlenerek denetim yapılmayacak.
Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yeni uygulamaya konulan “Uygulama Takip Projesi” (UTP) ile ilk kez; görevli ekip ve personelin güzergâhtaki konumları, denetimleri ve sonuçları anlık olarak merkezden takip edilecek. Otobüslerde de yolcu görünümlü personel tarafından denetimler yapılarak vatandaşın güvenli seyahat etmesi sağlanacak. Türkiye’de ilk kez bir bayramda bu denli geniş kapsamlı trafik denetimi gerçekleştirilecek.

BAYRAM TRAFİĞİNE HAZIRLIKSIZ ÇIKMAYIN

Tatilde karayollarındaki hareketliliğin ve trafik yoğunluğunun da artacağı ve bu durumun kaza riskini yükselteceği düşünülüyor. Bu nedenle yetkililer bayram tatilinde güvenli yolculuk için özel araçlarıyla yola çıkacak vatandaşlara bazı uyarılarda bulunuyor. Güvenli ve konforlu bir yolculuk yapabilmek için sürücülerin otomobillerinin lastik, far, silecek, egzoz, fren, akü, klima, amortisör, ön düzen ve diğer kontrollerini yaptırmaları gerekiyor. Sürücüler, yolculuk öncesinde hava ve yol şartları hakkında bilgi edinmeleri ve yolculuk sırasında trafik ve emniyet kurallarına azami riayet edilmesi konusunda uyarılıyor. Uzmanlar, sürücülerin yorgunluk hissettiklerinde ya da ihtiyaç hissedilmese bile her 2 saatte bir 10 dakika süreyle mola vermeleri, dikkat ve konsantrasyon dağınıklığına karşı önlem almaları gerektiğini söylüyor. Arabada çocuk varsa onlar için de ayrıca önlem alınması gerekiyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bayramda yola çıkacak vatandaşları dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı. Arslan "Bayramda vatandaşlarımızdan tek isteğimiz var; trafik kurallarına uysunlar, sevdiklerinin bayramını acıya dönüştürmesinler. Araç sürücülerimiz uykusuz, yorgun veya alkollü yola çıkmasın, araçlarının lastik ve diğer her türlü bakımlarını da yaptırsınlar." diye konuştu.

@marmaratrafik