HAFRİYAT KAMYONU DAMPERİ NEDEN AÇILIR, KAZALAR ÖNLENEMEZ Mİ?
4 Aralık 2017 Pazartesi 18:12

Trafikte seyir halindeyken damperi açılan kamyonların neden olduğu kazalar yürekleri ağızlara getiriyor. Özellikle şehir içinde böylesine tehlikeli bir durumun oluşması büyük felaketlere yol açabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Sakarya'nın Pamukova İlçesi'nde belediyeye ait kamyonun açılan damperi yön levhasına çarptı. Kontrolden çıkan kamyon bariyerlere girerken, kamyon sürücüsü yaralandı. Kamyon damperlerinin açılarak kazaya sebebiyet vermesi, yeni bir olay da değil. Önceki yıllarda yine aynı şekilde damperler açılarak üst geçitlere çarptı veya yol üzerine hafriyatlarını boşalttı.

2014’te Avcılar’da E-5 üzerinde bulunan bir üst geçit, yakıt tankerinin çarpması sonucu çöktü. Göçük altında kalan 2 kişi hayatını kaybederken, 2 kişi de yaralandı. Yine 2014’te TEM otoyolunda hareket halinde iken damperi açılan hafriyat kamyonu yürekleri ağza getirdi. Bu olaylardan kısa bir süre sonra ise Kartal'da damperini açık unutan kamyon sürücüsü üst geçide çarptı. Kazada şans eseri ölen ya da yaralanan olmazken gözler kazaların sebebi olan damperli araçlara çevrilmişti.

Peki, kamyon damperleri nasıl açılır? Kendiliğinden açılabilir mi? Bu kazalar engellenemez mi? Bu soruların cevabını, işin bileni olan hafriyat kamyonu şoförü Kemal Bey’e sorduk.

Radyo Trafik Marmara Muhabiri Gürsel Yeğenoğlu ile yaptığı söyleşide, kamyon damperlerinin kendiliğinden açılamayacağını söyleyen Kemal Kaptan, şoförün damperi ancak yanlışlıkla elini değerek açabileceğini, bunun da 2 farklı kontrol düğmesinin açılmasıyla olabileceğini söyledi. Damper açıldığı zaman şoförün bunu fark edebileceğini de söyleyen Kemal Kaptan, kamyon şoförlerinin araç sürüşlerini eleştirerek, ayna kontrolü yapmadıkları için durumu fark etmediklerini belirtti. Bazı araçlarda damper açıldığı zaman uyarı veren sensörlerin olduğunu, eski araçlarda ise uyarı sisteminin olmadığı söyleyen Kemal Kaptan,  şunları kaydetti: “Bu araçlar böyle kullanılmaz, bazı şoförler yatarak kullanıyor. Bu kazalar tamamıyla sürücü hatasından kaynaklanıyor. Damper zaten bir anda kalkmaz. Şehir içinde hafriyat kamyonu şoförleri aracı yanlış kullanıyor, uzun yol şoförü gibi. Bu yanlış. Ön tarafta aynalar var eğer yatarak kullanırlarsa bu aynalardan hiçbir şey göremezler.”

Kamyon şoförlerinden alınan bilgilere göre, teknik olarak damperin kendiliğinden açılması mümkün değil. Dolayısıyla olayın meydana gelmesi şoförün bir anlık dikkatsizliği ve takipsizliği olarak karşımıza çıkıyor. Radyo Trafik Marmara canlı yayınına bağlanarak konuya dair bilgiler veren sektörde çalışmış olan gönüllü muhabirlerimize göre, eski araçlarda bu sorun daha çok yaşanıyordu. Damperlerin kendiliğinden kamyonun üzerine inme gibi bir durumu dahi vardı. Bunun sebebi ise araçların bakımsızlığından kaynaklanıyordu. Şimdi ise hem damper üreticileri hem de araçları alan şirketler, bir önlem olarak, damper sistemini dijitalleştirerek otomatik hale getirdiler.

Sorunun asıl temelinin denetleme eksikliğinden kaynaklandığını söyleyen sektör isimleri, hafriyat kamyonu şoförlerinin, şoför eksikliği olduğu için özel bir eğitim almadan işe alındığını ve her D sınıfı ehliyeti olanın kamyon şoförü olabildiğine dikkat çekiyor. Dolayısıyla eğitimsizlik ve denetimsizlik sonucunda damper kazaları veya hafriyat kamyonu kazaları meydana geliyor.  

 

Hafriyat kamyonu şoförü Kemal Kaptan söyleşisi: 

 

 

@marmaratrafik