TRAFİK VE HAYVAN HAKLARI
20 Aralık 2017 Çarşamba 14:31

Radyo Trafik Marmara'da "Haftanın Konuğu" Yedikule Hayvan Dostları Dernek Başkanı Avukat Özen Erdoğan oldu. Erdoğan, sürüş esnasında bir hayvana çarpıldığında neler yapılması gerektiğinden hayvan hakları ve sahiplenme konusuna kadar birçok önemli açıklamada bulundu. 

Yedikule Hayvan Dostları Dernek Başkanı Avukat Özen Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle: 

"Herkes hayvanların ne olacağı konusunda sorular soruyor. Herkes elinden geldiği kadarıyla yardımcı olmaya çalışıyor bizim asıl amacımız farkındalık yaratmak.

Sadece belediyelerin verdiği destek yetmiyor bu yüzden bizde dernekleşmeye karar vererek Yedikule Hayvan Barınağını desteklemek üzere, Yedikule Hayvan Dostları Derneğini kurduk. Fakat tek faaliyet alanımız Yedikule değil bunun dışında İstanbul’da birçok terk edilmiş hayvan var. Onların da beslenmelerini ve tedavilerini de üstlendiğimiz faaliyetlerimiz oluyor.

KIŞ AYLARINDA DAHA DİKKATLİ OLALIM

Özellikle kış aylarında sürücülerin araçlarını çalıştırmadan önce kornaya basmaları veya  araçlarını kontrol etmelerini rica ediyoruz. Hayvanların soğuk havalarda korunma amacıyla girdiği kaputlar araçlara zarar vereceği gibi hayvanın da yaralanmasına veya ölmesine neden oluyor."

HAYVANA ÇARPTIM NE YAPABİLİRİM?

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu 21. maddesi trafikteki sürücülere eğer bir hayvana zarar verdiysen en yakın veterinere götürme yükümlülüğü veriyor. Eğer götürülmezse ve bu tespit edilirse hakkınızda idari para cezası uygulanıyor. 

SAHİPLİ VE SAHİPSİZ HAYVAN AYRIMI

Kanundaki en büyük açıklarından biri sahipli ve sahipsiz hayvan ayrımı. Bu kanunun ortadan kalkması için çalışmalar sürdürüyoruz. En son Erzincan’daki bir er tarafından öldürülen kedi olayından sonra yasa uygulayıcımız bu ayrımdan rahatsız olup olayı Anayasa Mahkemesine taşımaya karar verdi. Hayvan severlik sadece ona karşı gösterdiğimiz sevgi değil. Ona zarar gelmemesini sağlamak, zarar vereni gördüğümüz zaman bile müdahale edilmesini gerektiriyor. O yüzden biz sahipli sahipsiz hayvan ayrımının kaldırıp artık yasada ciddi Türk Ceza Kanunu anlamında getirilecek yeni hükümlere ihtiyaç bulunduğunu belirtiyoruz.

HAYVANLARIN DA KAYIT ALTINA ALINMASI GEREKİYOR

Hayvanlar için çipler var. Veterinere götürüp hayvanımızı veya bulduğumuz bir hayvanı da kayıt altına almamız gerekiyor.  Bazen çipi olan ama kayıt işlemi tamamlanmamış hayvanlarla da karşılaşıyoruz. Bunun önüne geçmek için takip etmemiz gerekiyor. Kendi hayvanımız için de geçerli, kayıp olduğu zaman çip sayesinde tespit edebiliriz. 

ELEKTRİKLİ FAYTONLAR İSTİYORUZ

Atların kullanıldığı faytonların kaldırılmasını istiyoruz. Yaz aylarında atları süsleyip görsellik katıyorlar fakat kış aylarında o kadar özen göstermiyor, hatta terk ediyorlar. Atlar sayesinde gelir ettikleri kadar onların bakımlarını üstlenmiyorlar. Hayvanlar ne yazık ki eşya niteliğinde değerlendiriliyor. Aslında faytonları sadece dışarıdan gelen insanlar kullanıyor ve ada halkı kaldırılmasını istiyor. Biz de bu konu üzerinde duruyoruz. Atların serbest bırakılmasını ve yerine elektrikli faytonların gelmesini istiyoruz. 

BARINAKTAN HAYVAN SAHİPLENMEK 

Barınağımızdan hayvan sahibi olmak istiyoruz diyen bir çok insan var. Ne yazık ki hemen sahiplendirmiyoruz. Öncelikle doğru kişi sahiplensin istediğimiz için sahiplendirme formu doldurmalarını istiyoruz. Daha sonra hayvanın yaşayacağı yerin gösterildiği resmi belge daha sonra hayvanın yaşayacağı yerin fotoğraflarını aldıktan sonra hayvana gerekli bakımı sağlayıp sağlayamayacağını araştırarak sahiplenilmesine karar veriyoruz. Hayvan sahiplenildikten sonra ise haber vermeden gidip kontrol ediyoruz veya hayvanın fotoğraflarını istiyoruz veya arıyoruz, takibini çok sık yapıyoruz."

@marmaratrafik