AZRA KOHEN: "Fİ DİZİSİNİ 2. SEZONDA BİTİRME KARARI ALDIM"
22 Aralık 2017 Cuma 17:49

Radyo Trafik Marmara’da “Yazarın Dilinden” programının bu haftaki konuğu, Psikolog – Yazar Azra Kohen oldu. Fi,Çi,Pi ve Aeden kitaplarını değerlendiren Kohen, dizi olarak da çekilen ve normal de 4 sezon sürmesi gereken Fi, Çi, Pi serisinin 2. Sezonda bitirilmesi kararı aldığını açıkladı.

Radyo Trafik Marmara canlı yayınında, “Yazarın Dilinden” programında Mert Erdoğan’ın sorularını yanıtlayan Kohen’in açıklamalarından bazı başlıklar şöyle:

“Fİ’DE DURU VE CAN MANAY ARASINDAKİ HİKÂYE OLTANIN UCUNDAKİ SOLUCAN”

“Kitabı hiç okumayanlar bir aşk hikayesi yazdığımı düşünebilirler. Dizideki hikaye, kitabın orjinalindeki hikayeden çok farklı. Fi altın oran demek. Göze güzel gelen her şeyde bulunan bir oran. Fi’de Can Manay adını verdiğim bir psikolog ve Duru adını verdiğim bir balerine, fi oranından dolayı tutularak hikayeye giriyoruz. Aslında ben Duru ve Can Manay arasındaki hikâyeyi anlatmıyorum. O sadece oltanın ucundaki solucan. Akşam yemeğinde sofraya  balık gelene kadar hikaye devam ediyor. O balığı Çi kitabımda temizleyip içini açıyorum. Pi kitabımda da pişirip sofraya koyuyorum. Son elli sayfada da tanışıyoruz.”

 “KİTABI OKUYANLAR, KEŞKE DAHA KALIN OLSAYDI DEDİLER”

“Fi kitabı iki buçuk milyon okundu. Aslında kitaplardan ekleyip çıkarttığım karakterler ve olay örgüleri oldu ama sonra insanlar kitabı okurken keşke daha kalın olsaydı dediler. İnsanlar gündelik yaşantılarından eve geldiklerinde, kitabın kalan yerinden okumaya devam ettiklerinde, aslında kanserli bir hücrenin içinde yaşıyormuşuz gibi kurguladığımız hayattan çıkıp bu hayata daldılar. O yaşantıyı da kuracağımıza inanıyorum. Bütün dini söylemlerde cennete hak kazanmak diye bir şey vardır, cennete hak kazanan insanlar zaten cenneti bulundukları dünyada kendileri var edebilirler. Aslında kitabı bazı bilgileri birleştirerek okuduğunuzda bu anlatılıyor. Hak ediyorsan kendi cennetini yaşatırsın.”

“Fİ DİZİSİNİ 2. SEZONDA BİTİRME KARARI ALDIM”

“Birinci sezonda ilk bölüm evet kitaba bağlı ama ikinci bölümden sonra her şey değişiyor. Üçüncü bölümden itibaren kitaptaki referans noktaları sabit kalarak, sadece birinci sezon için söylüyorum, bambaşka bir hikaye anlatıyorlar. İkinci sezonda sadece karakterler var ve o yüzden ikinci sezonda bitirilmesinin kararını aldım. Buradan Ay Yapım toplantısına gideceğiz. Doğru olanı yapmak lazım, şu an kendi merkezinden çıktığı için amacına hizmet etmediği için devam etmesinin bir anlamı yok. Oturduğum yerden çok güzel para kazandığımız düşünebilir insanlar ama beni gerçekten yakından tanıyanlar ve anlayanlar bilsinler ki, benim amacım hiçbir zaman bir şey kazanmak olmadı. Bir şey yanlı gittiği zaman durdurmak için elimden geleni yapıyorum.”

“DÜŞMAN EDİNECEKSEM YAVRULARIMI KORUMAK İÇİN EDİNİRİM”

“Normalde dört sezon sürmesi gereken bir şeyi de ikinci sezonda bitirmek büyük hesaplaşmalara yol açıyor. Düşman edinmeden bunu becerebileceğime inanıyorum. Edineceksem de yavrularımı korumak için, bir anne gibi davranmam gerekir. Dayağımı yemesi gereken varsa atarım.  Dizinin muazzam bir ekibi var. Çok değişik bir standartta bu topraklarda çekilen bir dizi. Mert Baykal çok yetkin bir yönetmen. Aynı zamanda yapımcımız da çok iyi. Asla haksızlık etmek istemiyorum. Sorun bu kitapların senaryosunun çok önceden hazır olup sete gidilmesi gerekiyordu. Şu an bazen senaryoyu bekliyoruz, bazen uzun sürüyor, bazen başka aksilikler çıkıyor. Bu proje Ay Yapım’ın en gözde projesi. Bunu bana her zaman hissettirdiler. Fakat malzemenin yoğunluğu o kadar fazla ki, o yoğunluğun içinden bir hikaye çıkartıp 60 dakikaya sığdırmak çok zor. Belli yerlere dokunmadan çıkartılan bir hikaye de hikayenin özüne uygun olmuyor. Ellerinden geleni yaptılar. Bu topraklarda bu işi yapabilecek en iyi ekiple çalıştığıma eminim.”

2 YENİ KOHEN KİTABI GELİYOR

“Şimdi ‘Gör Beni’ ve ‘Dinle Beni’ diye iki yeni kitap yazıyorum. Onların da ileride daha görsel olacağına eminim. Orada Fi’nin yapım aşamasındaki derslerimi aldığım için, her köşesine hâkim olarak böyle bir deneyime gireceğim.”

 

“HAYAT İLE KONUŞUP HAYATI DİNLEYECEKSİNİZ”

“İnsan varoluş amacını deneyimlerini seçerek bulur. Sadece deneyimlediğimiz zaman değil başkalarının deneyimlerinden de öğrenebilen hatta izlediğimiz filmler, okuduğumuz kitaplar, dinlediğimiz masallardan da öğrenebilen organizmalarız. Bizi bu kadar aktif yapan şey de bu. Bu yüzden deneyimlerimizi seçmemiz de çok önemli. Bir de her şeyin hayalimizde kurduğumuz gibi olacağını düşünmemek lazım. Benim burada birinci bir koşulum var, ahlaklı olmak. Ahlaksız olan ve bu şekilde başkasına zarar veren hiçbir deneyime girmemek ile ilgili yıllarca kendimi geliştirdim. Hayat bana da tuzaklar kuruyor, sürekli yem atıyor. Çok makul gözüken bir şey ahlaksızlık boyutuna gidiyorsa ve diğer insanları üzecekse ben durup bu bir test diye düşünüyorum.
Hayat ile konuşup hayatı dinleyeceksiniz. En iyi yaptığın işin ne olduğunu anlamak için kendinizi geliştireceksiniz. En azından İngilizceyi etkili şekilde konuşmak lazım. Beyinde extra bir dil kullanmaya başladığınızda beyinde daha önce hiç kullanılmayan yerler kullanılmaya başlar. Zekâ adını verdiğimiz problem çözümünde bir dil konuşan insan ile iki dil konuşan insan arasında inanılmaz bir fark vardır. Bu farkı kendinize yüklemek zorundasınız. Bu başka diller de olabilir. Bundan sonra hayatta çok kolayca ilerleyebilirsiniz. Yani varoluş amacınızı ahlaklı olmaya özen gösterip, extra bir dil öğrenerek bulabilirsiniz.
Yeni gelen Z kuşağının korteksi, yani dilin olduğu yer gelişmiş bir kuşak. Sizin zor kullandığınız kumandayı bırakın, bilgisayarı televizyona bağlayıp, bilgisayar ekranından oynadığı şeyi televizyondan seyreden bir kuşak. Beyinlerinde ciddi bir evrim devam ediyor. Çocukların teknolojiyi nerelerde kullanacağını belirlediğimiz bir önceliğimiz var. Yani şiddet eken, bundan keyif alır hale gelen bir organizmanın büyüdüğünde şiddeti engellemeye çalışması çok anlamsız olur. Bizim normalize edilmiş deliliklerle mücadele etmemiz lazım.”

 

Haber: Gizem Özermiş

@marmaratrafik