“GEMLİK TAŞINMIYOR AKSİNE BÜYÜTÜLÜYOR”
17 Ocak 2018 Çarşamba 13:48

Deprem riski nedeniyle taşınacağı açıklanan Gemlik’e, tarım arazisi statüsünde olmayan yüksek kesimlere, TOKİ’lerle yeni yerleşim alanı yapılacağı açıklanmıştı. Radyo Trafik Marmara’da Marmara Gündemi Programında canlı yayında konuşan Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, hâlihazırda binası sağlam olan vatandaşların evlerinde oturmaya devam edeceklerini, sadece kötü konutların yeni yerleşim yerinde yapılacak olan TOKİ’lerle takas edileceğini belirtmişti. İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan da Marmara Gündemi Programı canlı yayınında Gemlik’i değerlendirdi. Ercan, Gemlik Belediye Başkanı’nın açıklamalarında yer alan ilçeyi taşıma yöntemini eleştirdi, “Buraya isteyen taşınacak demek olmaz. Eğer isteyen taşınacak diyorlarsa şehri büyütüyorlar demektir. Şehrin nüfusu 107 binden 200 bine çıkacak demektir. Bu işin doğru yaklaşımı herkesin taşınmasıdır. Riskli bölgeyi tamamen taşımalılar. 107 binlik bir şehir olamaz Gemlik, kasaba olarak kalması gerekiyor. Daha önce bir balıkçı köyüydü, yine balıkçı köyü olarak kalmalı.” şeklinde konuştu.

İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’ın Radyo Trafik Marmara’nın Yerel Gündem Programı canlı yayınında yaptığı açıklamalar şu şekilde:

“Gemlik Belediye Başkanı beni iki kere konuşmak için çağardı ve ben gittim. Neler yapılabilir neler yapılamaz konusunda görüşlerimizi aldı. Gemlik’in kuzey Anadolu görünen üç tane ana kolu var. Kollardan biri Kuzey Marmara Kolu, bu bizi ilgilendiren kol. Diğeri ise İzmit ve Gemlik’ten geçen orta kol, bir tane de Bursa’da geçen Güney Kol. Bunlardan en etkili olanı Kuzey kol yani İstanbul’un bulunduğu yer. Daha sonra %13 ile Bursa Kolu, sonra da Gemlik kolu. Gemlik -İznik üzerinde geçmişte çok büyük depremler olmuştur. Bu depremlerin büyüklükleri 7’yi de geçmiştir. Bu demektir ki gelecekte bu büyüklükte depremler yeniden olacaktır. Gemlik çok küçük bir köydü. Sizin de belirttiğiniz gibi şimdi 107 bin nüfuslu bir kent biçimine dönüştü.  Buna çarpık kentleşme denir. Çünkü orası küçük bir köy olarak kalsaydı tamamdı, bir balıkçı köyüydü orası.  Fakat şu an bir yerleşim alanı ve bu yerleşim alanı çatal ağzı üzerinde. Yani çatal ağzındaki birimler tortullar hem gevşektir hem sulaktır. Deprem sırasında, büyük bir deprem büyütmesiyle karşı karşıya kalırlar. Şu anda Gemlik’in altından yelpaze gibi çok sayıda kırık geçiyor. Dolayısıyla Gemlik’in oradan taşınması lazım. Doğru bir karar verildi. Bunu öneren benim zaten. Benim adım geçmiyor ama öneren benim.  Gölcük ile aynı konumda şu an.  Yeni bir Gölcük olmaması gerekiyor burasının.”

“GEMLİK’İ TEPELERE DOĞRU DAĞITMAK GEREKİYOR”

“Sonuçta Gemlik’te nereler olabilir diye Belediye Başkanı ve arkadaşlarla dolaştık. Belediye Başkanı verimsiz zeytinlikler diye yerler gösterdi. Gemlik’in çok fazla seçeneği de yok. Yerleşim alanı da fazla yok ancak dağlar olabilir. Farklı bir yere taşıyamazsınız Gemlik’i.  Gemlik’in sözde verimsiz yerinde hastane yaptılar önce. Gemlik Hastanesi şu anda dağın üzerine yapıldı, hastane kendini kurtardı. Gemlik’in yerleşeceği bölgenin ise çok yüksek çekincesi olan ve deprem sakıncası oldukça büyük olan bir yerde şu an duruyor. İnsanlar genellikle doğdukları büyüdükleri yerleri değiştirmekten yüksünürler. Bu zor bir olaydır. 300 metre çok güvenli bir yer ama gel de anlat bunu insanlara. Bizim için güvenlik önemlidir. Devlet için de öyledir. Kimsenin canının yanması istenmez. Bir kişinin ölmesinin maliyeti 1 milyon dolardır. Bir depremde bu 5 milyar dolar ile 25 milyar dolar arasında bir maliyete sebep olur. Bütün bunları göz önüne alarak bilimsel yaklaşım tepelere doğru Gemlik’i dağıtmak. Ama tepelere doğru dağıtırken oradaki yeşil alanları ve zeytinlikleri ortadan kaldırmamalıyız.”

“RİSKLİ BÖLGEYİ TAMAMEN TAŞIMALILAR”

“Buradaki yapılan yanlışlardan bir tanesi Gemlik’in büyük bir şehir yapılması. 107 binlik bir şehir olamaz Gemlik, kasaba olarak kalması gerekiyor. Daha önce bir balıkçı köyüydü, yine balıkçı köyü olarak kalmalı. Diyelim şimdi TOKİ orada yeni yerleşim alanı yapacak. Buraya isteyen taşınacak demek olmaz. Eğer isteyen taşınacak diyorlarsa şehri büyütüyorlar demektir. Şehir yeni göç alacak demektir. Şehrin nüfusu 107 binden 200 bine çıkacak demektir. Bu işin doğru yaklaşımı herkesin taşınmasıdır. Riskli bölgeyi tamamen taşımalılar. Sen buraya isteyen taşınacak dersen çoğu taşınmaz. Benim deneyimlerim bu yönde. Yeni konutlar oluşturmuş olursunuz boş konutlar. Bu boş konutları da Doğu’dan, Güneydoğu Anadolu’dan ya da farklı bir yerlerden birileri gelir yerleşir ve Gemlik’te nüfus patlar. Lastikli proje olamaz. Esnek olmamalı. Gemlik’te her şey taşınacak. Camisiyle, okuluyla, spor kompleksiyle yaşam alanı olmaktan çıkacak, Gemlik’in bulunduğu yerde ise yeşil alanlar yapılacak. Burası birinci sınıf tarım arazisi. Burada Zeytinlikler yapılacak, spor sahalar vs. yapılacak. Benim Belediye Başkanına önerdiğim de buydu.”

“TÜRKİ’YE ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA BÜYÜK BİR DEPREME GEBE”

“Türkiye’de şu a alarm veren bir yer yok. Ancak Türkiye’de her 5 yılda bir büyük bir deprem meydana gelir. 2011 yılından beri Türkiye büyük bir deprem görmedi. Türkiye’de bazı yerler geriliyor. Bunlar tabii tek bir nokta değil. Bu gerilmelere ne zamana kadar devam eder, yerin kırılmaya karşı gösterdiği bir direnç vardır. Bu direnç yenildiği zaman gerginlik deprem olarak boşalmaya başlar. 7 büyüklüğünde bir deprem olması için 10 yıllık bir gerginlik birikimi gerekir. Bir yerler gerilir ve zamanı gelince gerilme sonucu depremini oluşturur. Türkiye’nin büyük bir depremi gecikmiştir. Bu demektir ki gelecek yıllarda orta ya da büyük bir depreme Türkiye gebedir.”

GEMLİK BELEDİYE BAŞKANI REFİK YILMAZ: “BİNASI SAĞLAM OLAN VATANDAŞLAR OTURMAYA DEVAM EDECEK”

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz’ın Radyo Trafik Marmara canlı yayınında, Yerel Gündem Programı’nda Kerim Öztürk’e yaptığı açıklamalar şu şekildeydi: “Planlarımızı, projelerimizi hazırladık. Meradan çıkarılmış 150 dönümlük bir alana 1400 konut yapıyoruz. Bu 1400 konuta 17 bin talep geldi. Böylesine yoğun talep gelince de artan talebi karşılamak adına bir arayışa girdik. Tabii Gemlik’in her tarafı değerli zeytin ağaçlarıyla dolu. Zeytin ağaçlarını koruyalım diye halihazırda şu anda dağın yamaçlarında kayalık bölgede bulunan zemini kayalık üstündeki bitki örtüsü de makilik, dikenlik, çalılık olan bir bölgede toplu konut yapma girişimidir bu. Tamamen çevreci tamamen ağacı koruma, zeytini koruma gayesiyle ve titizliğiyle böyle bir çalışma yapılmaktadır.
Halihazırda binası sağlam olan vatandaşlar oturmaya devam edecektir binasında ama 99 depremi öncesi yapılmış binaların geneli, deprem yönetmeliğindeki şartları taşımadığından dolayı biz yaptığımız konutlarla o vatandaşın elinde bulundurduğu kötü konutları takas edeceğiz. Dolayısıyla arzu eden vatandaşımıza bunları vereceğiz, arzu etmeyen binasında oturmaktan mutlu olan vatandaşımız da oturmaya devam edecek. Boşaltılan alanlar tamamen şehrin şu anda ki hayat devam ediyor. Şehrin ihtiyaç duyduğu sportif alanlar, yeşil alanlar, otopark alanları gibi tamamen sosyal donatımlı alanlar olarak kullanılacak. Oralar boş olarak kalacak. Çünkü şehrinde nefes almaya ihtiyacı var.”

@marmaratrafik