HAFTANIN KONUĞU’NDA ABBAS GÜÇLÜ
7 Ağustos 2018 Salı 09:37

 

Eğitim Uzmanı Gazeteci Abbas Güçlü, Radyo Trafik Marmara canlı yayınında Cenk Sarıkaya’ya konuk oldu. Eğitim sistemi ve kaldırılan TEOG sınavına dair bilgi veren Güçlü, sistemi ve bürokrasiyi eleştirdi, siyasetçilerin eğitimi ciddiye alması için anne babaların, çocukları için sorular sorması gerektiğini söyledi. Güçlü, “Siyasetçiler eğitimi ciddiye almıyor. Bir Bakan ülkesindeki okulların %80’inden fazlasına niteliksiz okul diyorsa bu bir faciadır. TEOG çöpe atılıyor ve TEOG’u getiren milli eğitim bakanı ağzını açmıyor. Eğitim Bakanları Cumhurbaşkanı’nı yanıltıyorlar. Normal üniversitelere giden 1 buçuk milyon kişi var, gerisi açık öğretim. Öğrenci bir üniversiteye kayıt olduğu zaman işsiz sayılmıyor, bunun yapılma nedeni işsizliği azaltmak. Eğitimde sorunlar bitmiyor, 50 milyon kişi eğer bir konuda rahatsızsa, huzur yok demektir. Çocukları rahat bıraksınlar, bence onlar için daha iyi olur. İleride çok daha iyi noktalara gelebilirler.” dedi.

Abbas Güçlü’nün , Radyo Trafik Marmara canlı yayınında eğitim sistemine dair yaptığı açıklamalardan bazı başlıklar şöyle:

“Eğitimde sorunlar bitmiyor. Eğitim 50 milyon kişiyi direkt ilgilendiren bir konu. 50 milyon kişi eğer bir konuda rahatsızsa huzur yok demektir. Terörden ekonomiye pek çok sorun var ama esas evdeki yangının sebebi eğitim. Ne işi yaparsan yap o işi yapan ol. İstemediğin bir mesleği yapma. İstediği kadar sınavda birinci olsun normal hayatta mutlu olma şansı o kadar yoktur. Çocukları rahat bıraksınlar bence onlar için daha iyi olur. İleride çok daha iyi noktalara gelebilirler.

Haftanın Konuğu Programına katılan Abbas Güçlü'nün söyleşisine Eğitim Ajansı şöyle gördü:

 

@marmaratrafik