“FRENE DEĞİL, KURALA GÜVENELİM”
6 Kasım 2018 Salı 16:34

Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı ile Bilirkişi ilk programı ile Radyo Trafik’te dinleyenlerle buluştu. Yol güveliği, ulaşım problemleri, çözüm ve öneriler, Karayolları Trafik Kanunu’ndaki cezaların artmasını sağlayan yeni düzenlemeler ilk programda gündeme gelenler arasındaydı.

Radyo Trafik’in yeni programı bugün dinleyicilerle buluştu. 22. ve 26. Dönem Erzurum Milletvekili, İstanbul Ticaret Üniversitesi, BAU Ulaştırma ve İnşaat Mühendisliği Bölümleri Kurucu Başkanı, Ulaştırma Profesörü Mustafa Ilıcalı Radyo Trafik’teki Bilirkişi programıyla ulaşım gündemini belirlemeye başladı.

Ulaşıma dair önemli açıklamalarda bulunan Ilıcalı, kazaların sadece sürücüye değil etrafındaki pek çok insana zarar verdiğini vurguladı ve eğitim ve bilinçlenmenin önemine işaret etti. Kazaların %90 insan kaynaklı oluşuna, bu konuda yapılan farkındalık ve iyileştirme çalışmalarının arttığına da değindi. Ayrıca trafik kurallarına uyulduğunda trafiğin ve hayatın ne kadar kolaylaşacağını söyledi.

Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı’nın Bilirkişi programında gündeme getirdiği konulardan bazı satır başlıkları şöyle;

Cezalar caydırıcı olmalı…

Trafikte ceza vererek trafik sorununu çözmek mümkün değil. Cezaların caydırıcı olması lazım.1979’da ki asistanlığımdan bu zamana kadar hangi masada oturduysam trafik konusunda katkıda bulunmaya çalışıyorum. Çeşitli projeler gerçekleştiriyoruz. Anne ve babamı trafik kazasında yaya geçidinden geçerken yüzde yüz sürücü hatası nedeniyle kaybettim. Aynı şekilde abim ve yengemi de Balıkesir İzmir yolunda başka bir aracın şerit ihlali nedeniyle kaybettim.

İnsan hatası yüzde 99. Bu trafik cezalarının da insanlar üzerinde etkisi olması lazım. Caydırıcı olması lazım, bu öyle bir olmalı ki parayı ödeyerek değil buradan bir ders çıkarması lazım ve bir daha o hatayı yapmaması lazım. Amerika’da eğitimini tamamlamış bir arkadaşımın bir anısını paylaşayım sizinle; bir gün biranda yolda polis ellerine kelepçeleri takıp direkt götürmüş. Nedeni sorduğunda ise gidince söyleyeceğiz demişler. Girilmez yola girmiş ceza kesilmiş cezayı ödemediği için tutuklanmış ve 1.5 gün nezarethanede kaldıktan sonra avukatı aracılığıyla ödeyeceğini söyleyip öyle çıkmış. Bir daha yapar mısın dediğimde ise yapmayacağını belirtti.

Bir insanın en kıymetlisi canıdır. Canının kıymetini bilmek gerekir. Yakınlarınızı kaybetmemek için kurallara uyalım. Kurallara yorumsuz uyalım cezaları düşünmeden.

Frene değil, kurala güvenelim…

Emniyet Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı dün en fazla hata yapılan kusurları açıkladı. Her kanalda her yerde bunlar yer alıyor. Emniyet kemerini takalım, hız sınırını koruyalım, kurallara uyalım. “Frene değil kurala güvenelim.” Aynı zamanda trafikle ilgili Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ında   “Yolların kralı değil, kuralı olur.” diye bir sözü vardır.

2023 eğitim vizyonundan çok umutluyum…

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2023 eğitim vizyonunda trafik konusunun da ele alınacağını açıkladı. Benimde bu konuda temasım oldu. Geçen hafta çok güzel bir gelişme oldu. Türkiye’de ki tüm Sürücü Eğiticileri Konfederasyonun Antalya’da bir çalıştayı oldu ve benim 2023 eğitim vizyonunda trafik güvenliği hakkında önemli paylaşımım üzerine konunun başındaki genel müdür aradı, bu çalıştaya katılıp katılmayacağımı sordu ve önerilerimizi paylaşmamızdan mutluluk duyacaklarını belirtti. Biz de bu konuda önerilerimizi ve görüşlerimizi paylaşacağız.

Sürücünün eğitimi önemli…

Bu iş tek boyut değil. Sürücünün eğitimi önemli. Biz buna sürücü kursu diyoruz. Böyle bir şey kurs olmaz. Sürücü kursları ticaret yapıyor. Bir takım sıkıntılı oluyor, gelirleri, giderleri. Üniversitelerde trafikle ilgili bir program yok. Her gelen bir kurs açıyor ve orayı bir gelir kapısı görüyor. 2023 eğitim vizyonunun üniversitedeki ayağı YÖK bu konuyu bir meslek olarak tanımlayarak buradan ilgili öğretmenleri yetiştirecek. Kalıcı bilinci oluşturabilmemiz için anaokulundan itibaren müfredatı buna göre ayarlamamamız lazım. En fazla kazaya karışan grup üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden oluşuyor. 

Bizlerin eğitim ve bilinçte alacağımız çok yol var…

Sosyal sorumluluk kapsamında bir trafik dersinin oluşmasını öneriyoruz. Bunun için şu an görev yaptığım İstanbul Ticaret Üniversitesi’nden  böyle bir desteğe açık olduğumuzu açıklıyoruz. Bizlerin eğitim ve bilinçte alacağımız çok yol var.  Yurt dışında ayağınızı yaya geçidine attığınız anda araç fren yapıyor ve duruyor. Hıncal Uluç’la daha önce bir araştırma gezisi yapmıştık. Yaptığımız araştırmada yuvarlak ada kavşaklarını değerlendirmiştik. Yuvarlak ada kavşaklarında öncelik kavşağın içindekilere ait. Bunu kaç kişi biliyor ya da kaç kişi uyguluyor? Dolayısıyla bu kurallara uyulmadığı için kazalar oluyor. Bencil ve bireysel davranıyoruz. Işıklandırıyoruz, kavşağın kapasitesini düşürüyoruz. 2023 Eğitim vizyonu bizim için çok iyi bir fırsat. Bu kapsamda trafik güvenliği ile ilgili sürücüden yayaya çok önemli bilgi paylaşımlarında bulunduk. Çok sayıda öğretmen var trafik dersleri var. Çok iyi bir koordinasyon yapılsa yapılacak çok fazla iş var. Siz de burada Radyo Trafik olarak çok güzel bir bilinç oluşturuyorsunuz. İstanbul’da 6 milyar TL üstünde bir sıkışıklık maliyeti var. Emniyet Genel Müdürlüğü rakamlarıyla geçen seneki trafik kazalarının boyutu 39 milyar TL.

Geçen hafta 3. Havalimanı açıldı. Tek kalemde maliyeti 60 milyar TL. Geçen sene trafik kazalarının maliyeti 40 milyar TL. Giden canları geri getiremiyorsunuz. Her gün ortalama 20 kişi hayatını kaybediyor. Bir senede 7500 vatandaşımız hayatını kaybediyor.

Yaya geçitlerinde öncelik yayaya aittir…

Döner Kavşaklarda öncelik kavşakta olanda yani sizde burada. Orada anayol yok. Eğer döner kavşak değil de başka bir kavşak olsaydı orada öncelik anayoldakine ait olacaktı. İşte bu kazaları incelediğimizde sonuç insan hatası oluyor. Kuralı bilmiyor, önemsemiyor ya da uygulamıyor ve sonradan iş işten geçmiş oluyor.  Sadece hatayı yapan değil etkilediği insanlarda zarar görüyor böyle olunca. İnsanları canından dahi edebiliyor.

Okul önlerinde ki kazaları da zaman zaman basında görüyoruz. Yaya geçitleri kaynaklı oluyor genellikle. Yaya geçitlerinde öncelik yayaya aittir. Yaşlı olabilir, yavaş yürüyor olabilir, sürücü durmak ve saygı göstermek zorundadır. Yaya geçitlerinde durmamanın ve kavşaklarda yavaşlamamanın cezası 488 lira oldu. Yayaların geçişlerde araçların hızlarını göz önünde bulundurmak ve bakmak yükümlülüğü kaldırıldı.

 2018’deyiz ve akıllı ulaşım teknolojileri var…

Trafik sinyalizasyonuyla ilgili üniversitede bunun bir yarıyıl dersi var. Bunun gerekli olup olmadığı, birbiriyle koordineli çalışması bunların hepsi hesap kitap işi. Hesap yapmadan her akla gelen bir yere ışık yapıp kavşak koyarsan vatandaş bundan şikayet eder. Yapacağımız ışıklı kavşakların ihtiyaç olduğunu tespit ederek hem trafiğin akış hızını arttırmak hem güvenliğini arttırmak için gerekli hesaplarla olur. 2018’deyiz ve akıllı ulaşım teknolojileri var. Şu anda gelen araçlara göre süreyi ayarlan akıllı kavşaklar var. Bu yerli ve milli bir çalışma. İSPAK bunu yapıyor ve üretiyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı zamanlarında beri çalışmalar yapılıyor. Sadece ülkemizde değil yurtdışına da ihraç ediliyor bu sistemler.

Kavşaklarda bir telefon numarası ve kavşağın numarası vardır. Buraya şikayeti bildirdikleri an derhal müdahale edilebilir. Akıllı kavşak olup olmadığına göre süreler kontrol edilir ve düzenleme yapılabilir. İstanbul’da da geçmişte bu işlerle ilgili çalışmış biri olarak rahatlıkla bunu söyleyebilir ve önerebilirim.

 

 

 

@marmaratrafik