“BİLİM KURULU BİRAZ FARKLI DÜŞÜNÜYOR”
12 Şubat 2021 Cuma 17:14

 

Pandemiden en çok etkilenen sektörlerin başında gelen yeme-içme sektöründe esnaf kepenk kapatmaya devam ediyor. Sektörün yaşadığı zorlukları Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, Radyo Trafik’te yayınlanan “İnce Ayar” programında Özay Şendir’e anlattı. 

Radyo Trafik ve Trafik TV’de yayınlanan “İnce Ayar” programında Gazeteci Özay Şendir, trafik hariç her şeyi konuşmayı sürdürüyor. Şendir’in bu haftaki konuklarından TÜRES Başkanı Ramazan Bingöl, kafe, restoran ve lokantaların durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

“ANADOLU’YU HAREKETLENDİREN BİZİZ”

Koronavirüs salgınının başından beri sektörün yalnızca 4 ay faal çalıştığını söyleyen Bingöl, “Türkiye’deki hareketliliği canlandıran, insanların en çok alışveriş yaptığı sektör biziz. 2 milyondan fazla çalışanımız, 150 bine yakın işletmemiz var. Kırsaldan şehre gelen insanın ilk çalıştığı yer lokantadır. Bizde iş fırsatları tükenmez. Gaziantep’ten biber, Şanlıurfa’dan patlıcan, Erzincan’dan peynir alırız. Böylece Anadolu’daki ekonomiyi hareketlendiririz. Vasıfsız işçileri barındıran da bir sektörüz. Mal ve hizmet üretenlerle birlikte 8 aydır ortalama 8 milyon kişi ciddi bir mağduriyet yaşıyor.” şeklinde konuştu. 

“VİRÜSÜN RESTORANLARDAN YAYILDIĞINA İLİŞKİN KANIT GÖSTERSİNLER”

TÜRES Başkanı Bingöl, kafe, restoran ve lokantaların kapatılması konusunda Koronavirüs Bilim Kurulu’nun biraz farklı düşündüğünün altını çizerek, “Hocalarımıza saygımız var ama onlar acaba hiç dükkan çalıştırmışlar mı? Restoran ve lokantaları kapatırken, neye dayanarak kapatıyorlar? Virüsün buradan yayıldığına yönelik bize kanıt göstersinler. Biz birlik olarak TSE ile sözleşme imzaladık. Koronavirüs tedbirleri konusunda neler yapılacağına ilişkin işletmelere belge veriyoruz. Uçağa biniliyor, çarşı-pazara gidiliyor, otellerin restoranları açık. Virüs buralardan bulaşmıyor, sadece bizden mi bulaşıyor? Sizin aracılığınızla çağrıda bulunuyorum; çalışan ve müşteri restorana HES Kodu ile girsin, gerekirse yüzde 50 kapasite ile çalışalım. Masa aralıkları standartlarını birlikte belirleyelim.” ifadelerini kullandı.

“SADECE GEÇEN AY 2 BİN RESTORAN KAPANDI”

Süreç içerisinde kira almayan, kiranın yüzde 50’sini isteyen, her ay kirasının tamamını düzenli talep eden olmak üzere 3 tür mal sahibi olduğunu anlatan Ramazan Bingöl, “Ödenemeyen kiralar nedeniyle binlerce tahliye davaları açıldı. Restoranlar açık olmadığı için kiralar ödenemiyor. Ciddi bir kaotik durum yaşanıyor. Bu konuda bir kanun çıkarılması gerekiyor. Geçen ay 2 bin restoran kapanmış. Türkiye’deki lokantaların yüzde 50’si paket servisi yapamıyor. Geriye kalanlar için ise kazanç oranı azalıyor. Ambalaj giderleri ve sipariş sitelerinin komisyon ücretleri zarar etmelerine neden oluyor. Bu nedenle paket servis yapmamayı düşünenler de var.” açıklamasını yaptı. 

TÜRES BAŞKANI BİNGÖL’DEN ÇAĞRI

Son olarak vatandaşlara seslenen Bingöl, “Evinizin, işyerinizin yakınında paket servis yapan kim varsa, gücünüz el verdiğince sipariş verin ve mümkün olduğunca esnafa destek olun” çağrısında bulundu.

Programın tamamını Youtube Trafik Tv'den izleyebilirsiniz.

@marmaratrafik