“TOPLU TAŞIMAYA BİNMEK İSTEMEYENLER MOTOSİKLETE YÖNELİYOR”
14 Nisan 2021 Çarşamba 19:36

Radyo Trafik yayınına katılan MOTOTAŞ Yön. Kur. Bşk. Hakkı Aytuğ, salgında motosiklete artan talep ve sektördeki son gelişmelere dair bilgiler verdi.

Radyo Trafik’te yayınlanan “Motosikletli Yaşam” programına katılan, motosiklet dünyasının bilinen markalarından olan MOTOTAŞ’ın Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Aytuğ, salgında artan motosiklet talepleri ve sektördeki son gelişmelerden kişisel motosiklet yaşantısına kadar birçok şey anlattı.

SALGINDA MOTOSİKLETE YÖNELİM 

MOTOTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Aytuğ, motosikletin iki çeşit alıcısı olduğunu, bunların hobi ve ihtiyaç amaçlı olduğunu söyledi.

Salgın döneminde toplu taşıma kullanmak istemeyenlerin de motosiklet edinmek istediğini belirten Aytuğ; “Bugünlerde toplu taşıma araçlarına binmek istemeyenler motosiklete yöneliyor. Bunlar arasında benim arkadaşlarım da var, beyaz yakalılar da var, her kesimden kişi oluyor.” şeklinde konuştu.

SALGININ MOTOSİKLET TEDARİĞİNE ETKİSİ VE KURLA DEĞİŞEN FİYATLAR 

Döviz kurundaki artışın motosiklet fiyatlarına yansımasını da yorumlayan Aytuğ, her şeyde olduğu gibi motosiklet fiyatlarında da artış olduğunu belirterek, “Motosikletlerin tamamı yurt dışından dövizle geliyor. Her şeyin fiyatı arttı. Motosiklet fiyatları da zorunlu artmak mecburiyetinde. Kurla bağlantılı artış oluyor.” bilgisini verdi.

Küresel salgının motosiklet dünyasına etkilerine dair de bilgiler aktaran Aytuğ, salgın nedeniyle üretimde yaşanan sıkıntılardan dolayı geçtiğimiz yıl talepleri karşılayamadıklarını belirtti.

“Geçen sene pandemiden dolayı yurt dışında da üretimler çok etkilendi olumsuz anlamda. Talep vardı ama elimizde stok yoktu, motosiklet yoktu. Talepleri karşılayamıyorduk. Bu sene biraz daha temkinli hareket ettiler. Dolayısı ile adet anlamında sıkıntı çekmiyoruz.”  

Geçen yıla oranla motosiklet satışında %60 seviyesinde artış olduğunu belirten Aytuğ; “Geçen sene biz motosikletlere ulaşamıyorduk istediğimiz adette ama bu sene motosiklet taleplerimiz distribütör firmalar tarafından karşılanıyor.” açıklamasında bulundu.

MOTOSİKLETTE İKİNCİ EL PİYASASI 

Motosiklette ikinci el piyasasına dair de bilgiler aktaran MOTOTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Aytuğ, bu aya kadar motosiklet tedarikinde yaşanan sorun nedeniyle ikinci el fiyatlarında ciddi bir artış olduğunu aktardı.

“İkinci eller geçen sene ve bu sene enteresan oldu. Mesela geçen sene ve bugüne kadar motosiklet bulmakta zorlanan sürücüler ikinci ellere yöneldiler. İkinci ellerde de fiyatlarda bir artış oldu. Yani biz geçen senenin ikinci yarısında bir ürünümüzü rakamı atıyorum 50 milyona satıyorsak, kullanılmış motosikletini aynı modelin satmak isteyen arkadaşlarımız sıfır fiyatın daha üzerinde alıcı buldular. Motosikletin olmamasından kaynaklanan bir olaydı bu.” 

 “SÜRÜCÜ ARKADAŞLAR KORUMA MALZEMESİZ MOTORA BİNMESİNLER” 

Son olarak motosiklet ekipmanlarının önemine değinen Aytuğ, motosiklet kullanıcılarına şu tavsiyelerde bulundu;

“Koruyucu malzemelere motorun veya sürücünün kaportası gözüyle bakıyorum. Çok çok önemli… Her şeyden önce geri dönüşü olmayan neticeler olabilir. Dolayısı ile bu işin olmazsa olmazı kask. Bence olmazsa olmazı hepsi… Kaskı, koruyucu ceketi, pantolonu, ayakkabısı, eldiveni... Kısacası bu koruma malzemelerinin tamamına sürücünün kaportası gözüyle bakıyorum. Ne olur sürücü arkadaşlar koruma malzemesiz motora binmesinler.”  

Programın tamamını izlemek için; 

 

@marmaratrafik