ELEKTRİKLİ SCOOTER YÖNETMELİĞİ RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI!
15 Nisan 2021 Perşembe 12:10

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan elektrikli scooter kullanımına düzenleme getiren yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı. Genelgeye göre; scooterlar, otoyol, şehirlerarası karayolları ve azami hız sınırı 50 kilometre üzerinde olan karayollarında ve yaya yollarında kullanılamayacak, ayrı bisiklet yolu veya bisiklet şeridi varsa taşıt yolunda sürülemeyecek.

AKROBATİK HAREKETLER YAPILMASI YASAKLANDI!

Yönetmelikte, scooterların, ikiden fazla aracın, taşıt yolunun bir şeridinde yan yana sürülmesi, başka bir araca tutunarak sürülmesi, izin alınarak yapılan gösteriler dışında akrobatik hareketler yapılması  ve tek elle sürülmesi yasaklandı. Ayrıca scooterlarda sürücü dışında başka kişilerin taşınması ve sırtta taşınabilen kişisel eşya harici yük ve yolcu taşınmasının yasak olduğu belirtildi.

15 YAŞINDAN KÜÇÜKLER KULLANAMAYACAK!

Ayrıca, kullanılacak scooterların, gece araç sürücüleri ve yayalar tarafından rahat şekilde fark edilmelerini sağlayacak, far, reflektör, zil veya korna bulundurması zorunlu olacak.
15 yaşından küçüklere de hizmet verilemeyecek.

KAMU DÜZENİNİ BOZACAK ŞEKİLDE PARK ETMEK YASAK!

Scooterların kamu nizamını bozacak, özel mülkiyeti ihlal edecek, yayalar, engelliler veya hareket kısıtlılığı olan kişilerin güvenli ve bağımsız hareketlerini, araç ve yaya trafiğini engelleyecek şekilde park edilmesi yasaklandı.

Konuyla ilgili Resmi Gazete verileri içi: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/04/20210414.pdf

Haber: Gizem Öztürk/İstanbul

@marmaratrafik