“HERKES VİCDANININ UYARISINA KULAK VERSİN”
1 Mayıs 2021 Cumartesi 17:57

 

Türkiye’nin ilk ve tek trafik radyosu Radyo Trafik, trafik hariç gündemin nabzını tutmaya devam ediyor. Gazeteci Özay Şendir, “İnce Ayar” programında bu hafta Bodrum Gündem Gazetesi Sahibi Fatih Bozoğlu, Bursa Amatör Astronomi Kulübü Başkanı İlhan Vardar ve Kara Han Grubu Solisti ve Kurucusu Tunç Demir’i ağırladı.

Gazeteci Özay Şendir, Radyo Trafik’te yayınlanan “İnce Ayar” programında, konuklarıyla trafik hariç gündemi konuşmayı sürdürüyor. Şendir, bu haftaki programda Gazeteci Fatih Bozoğlu ile 17 günlük “tam kapanma” öncesi Bodrum’a olan akını, İlhan Vardar ile ışık kirliliğini, Tunç Demir ile folk metali konuştu.

“BODRUM’UN NÜFUSU 3 KAT ARTTI”

Programın ilk konuğu Bodrum Gündem Gazeteci Sahibi Fatih Bozoğlu, kısıtlamalar öncesinde adeta akına uğrayan Bodrum’u değerlendirdi. Son bir yılda Bodrum’un nüfusunun 3 kat arttığını söyleyen Bozoğlu, “Şu anda nüfusumuz 600 bine yaklaştı. Özel hastanelerle birlikte 70’e yakın yoğun bakım ünitesi mevcut. Hastaların büyük kısmı Muğla’ya gönderiliyor. Burada oluşacak salgın sonucu büyük bir kaosun oluşacağı konuşuluyor.” dedi. Kısıtlama öncesinde Söke ve Muğla’dan başlayan müthiş bir trafik oluştuğunu hatırlatan Gazeteci Bozoğlu, “Bu bir tatil değil, Bodrum’a gelenlerin dışarıya çıkmaması konusunda sıklıkla uyarılarda bulunuluyor. Bu uyarılardan öte herkesin vicdanının uyarısına kulak vermesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

“İNSANLARIN YÜZDE 50’Sİ SAMANYOLU’NU GÖREMEDEN ÖLÜYOR”

Bursa’nın Nilüfer ilçesine “Karanlık Gökyüzü Parkı” yapılması gündemde… Konu hakkında Bursa Amatör Astronomi Kulübü Başkanı İlhan Vardar, Özay Şendir’e çarpıcı açıklamalarda bulundu.Vardar, son 100 yıldır ışık kirliliği nedeniyle şehirlerde gökyüzünü görünmediğini, şehirden uzaklara gidildiğinde ancak doğal güzelliğin görülebildiğini söyledi. “İnsanların yüzde 50’si Samanyolu’nu görmeden ölüyor.” diyen İlhan Vardar, “Işık kirliliği anlamında Türkiye’de ilk ölçüm Eskişehir’de yapıldı. Bursa’nın Nilüfer ilçesinin ardından il bazında ölçümler gerçekleştirildi. Karanlık yerler tespit edilerek park yapılması gündeme geldi.” açıklamasını yaptı.

IŞIK KİRLİLİĞİ VE ZARARLARI…

Işık kirliliğini; “yanlış yerde, yanlış miktarda, yanlış zamanda ve yanlış yönde ışık kullanımı” olarak nitelendiren İlhan Vardar, “Sokak ışıklandırılmaları da kirliliğe neden oluyor. Nilüfer’de gereksiz ışıklandırmalar nedeniyle yılda 1 milyon 750 bin lirayı havaya savuruyoruz. Bursa’da ölçüm yapılan yerlerde ise gereksiz ışık kullanımının yılda 22 milyon lira harcanmasına neden olduğunu tespit ettik. Işık kirliliği, hava kirliliğine de neden oluyor. Işıkla aydınlatılan ağaçlar da zarar görüyor. Yanlış ışıklandırılmadan dolayı trafik kazaları meydana gelebiliyor. Bunun ışık kirliliğinden kaynaklandığının farkında değiliz. Uzun farlar nedeniyle karşıdan gelenin kaza yapmasına neden olabiliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE VE BALKANLAR’DA BİR İLK OLACAK

Bursa Amatör Astronomi Kulübü Başkanı İlhan Vardar, 2013 yılında Uluslararası Karanlık Gökyüzü Parkları Birliği’nin “Karanlık Gökyüzü Parkları” tanımı getirdiğini belirterek, “Bu parklar ışık kirliliğinden arındırılmış, gökyüzünü çok rahat görebileceğimiz yerler. Dünya üzerinde 169 adet Karanlık Gökyüzü Parkı var. Bursa’daki çalışmalar Türkiye ve Balkanlar’da bir ilk olacak.” dedi.

FOLK METAL NEDİR?

“İnce Ayar” programında Özay Şendir’in bu haftaki son konuğu folk metal grubu Kara Han’ın solisti ve kurucusu Tunç Demir’di. Demir, folk metali; “Halk müziğinin metal müzik ile bir araya gelmiş halidir.” diye tanımladı. Türkiye’de bunun örnekleri az olduğunu ama yavaş yavaş çoğalmaya başladıklarını aktaran Tunç Demir, “Kara Han Grubu olarak tamamen kültürel içerikler ile bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Orhun Anıtları’ndan dahi besleniyoruz. Şaman kökenli hikayeler, Türk mitolojisi ve tasavvuf grubumuzun temel konularıdır.” ifadelerini kullandı.

Programın tamamını YouTube Trafik TV’den izleyebilirsiniz.

@marmaratrafik