KORONAVİRÜS GEÇİREN ÇOCUKLARI BEKLEYEN TEHLİKE: MİS-C SENDROMU
7 Mayıs 2021 Cuma 21:35

 

Türkiye’nin ilk ve tek trafik radyosu Radyo Trafik, trafik hariç gündemin nabzını tutmaya devam ediyor. Gazeteci Özay Şendir, “İnce Ayar” programında bu hafta Profesör Doktor Hilal Mocan ile Psikiyatrist Cem Ataklı'yı konuk etti. 

Gazeteci Özay Şendir, Radyo Trafik’te yayınlanan “İnce Ayar” programında, konuklarıyla trafik hariç gündemi konuşmayı sürdürüyor. Şendir, bu haftaki programda Profesör Hilal Mocan ile çocuklarda koronavirüs sonrası görülen MİS-C sendromunu, Psikiyatrist Cem Ataklı ile pandemi döneminde insan psikolojisini konuştu. 

ÇOCUKLAR VE KORONAVİRÜS AŞISI

Koronavirisün mutasyona uğramasının ardından virüsün çocuklara daha hızlı bulaştığını belirten programın ilk konuğu Profesör Hilal Mocan, tablonun da ilk zamanlara göre sertleştiğinden bahsetti. Çocuk yoğun bakım doluluk oranlarının arttığını, hatta ek servisler açıldığını aktaran Mocan, “Dünyada aşının çocuklara yapılması konusunda 3 firma çalışmalar yürütüyor. 12-16 yaş grubu için çalışmalar tamamlanmak üzere. Daha düşük yaşlardaki çocuklar için de çalışmalar başlıyor. Elde edilen verilere göre iyi sonuçlar alınıyor. 12-16 yaş grubu en erken aşılanmaya başlanan grup olacak. 6 ay - 5 yaş grubunun aşılanmasının 2022’den önce olmaması bekleniyor.” değerlendirmesinde bulundu.

KORONAVİRÜS GEÇİREN ÇOCUKLARI NASIL BİR TEHLİKE BEKLİYOR?

Prof. Mocan, Covid-19 enfeksiyonundan sonra gelişen tabloya MİS-C sendromu dendiğini hatırlattı. Bu durumda koroner arterlerin tutulmasının da söz konusu olduğunun altını çizen Hilal Mocan, “Koronovirüs geçiren çocuk 4 hafta içerisinde yüksek ateş şikayetiyle gelirse, bazı ilave belirtiler olursa çocuğun organlarını değerlendirirken özellikle kalpteki koroner arterleri de değerlendirmek lazım. Erken teşhis ve tedavi bu tabloda çok önemli. MİS-C sendromu çok fazla görülmeye başlandı. Çok dikkatli olmak gerekiyor. Koronavirüse yakalanan çocukları, hastalığı hafif geçirseler bile takibe almak çok önemli.” uyarısını yaptı.

“İŞİN SIRRI DENGEDE”

Özay Şendir ile “İnce Ayar” programında Radyo Trafik’e konuk olan bir diğer isim ise Psikiyatrist Cem Ataklı’ydı. Şendir’in “Neden kısıtlama yokken evde olmayı, kısıtlama varken dışarıda olmayı istiyoruz?” sorusuna Ataklı, “Herkes kendinde olmayanı istiyor. Çıkmak zorunda olduğumuzda evde oturmak istiyoruz, evde oturmak zorunda olduğumuzda dışarıya çıkasımız geliyor. Galiba işin sırrı dengede… Ne zaman dengede olursak her şey yolunda gidiyor.” yanıtını verdi. 

“BİRBİRİMİZE NEFES ALMA FIRSATI TANIYALIM”

İzolasyonun kötü bir şey olduğunun altını çizen Psikiyatrist Ataklı, “İzolasyon dönemlerinde insanların kendini yalnız hissetmesi, kötü hissetmesi söz konusu olabilir. Koronavirüs, nefes aldığımız bütün noktaları kapattı. Evli bir çiftin evde geçirdiği süre normal zamanlarda 5-6 saati geçmez. Şu anda 15-16 saatleri buluyor. Yalnız olanlar, yalnızlığa alışık ama asıl problem; dar ortamda birbirinden farklı zevkleri ve beklentileri olan insanların bir araya gelince zorluklar yaşamaları. İşin sırrı dengede… Anne, baba ve çocuklar birbirlerine nefes alma fırsatı tanımalı. Şu anki yasaklar da çok da sert değil. Kalabalık ailelerde zaten evden dışarıya çıkan birileri var. Nüfusun yüzde 30’u işe gidip gelmeye devam ediyor. Asıl sorunlar kalabalık ortamlarda…” ifadelerini kullandı.

HEPİMİZ OBSESİF Mİ OLDUK?

Koronavirüs salgınıyla birlikte daha önce dikkat etmeyen kişiler dahi sık sık elini yıkamaya, dezenfektan ve aşırı kolonya kullanmaya başladı. Bu konuya bir hastasının; “Sonunda hepiniz doğru yolu buldunuz” yorumunu getirdiğini kaydeden Cem Ataklı, “Hepimiz obsesif mi olduk?” sorusuna şu yanıtı verdi: 

“Dışarıda dokunduğumuz yerler olunca ellerimizi temizlemeliyiz. Bunu obsesiflik olarak algılamamak gerekiyor. Pandemiden sonra eski alışkanlıklarımıza dönmek zaman alacak. Uzun zamandır birine dokunmadık, sarılmadık. Tekrar bunları yapmak çok kolay olmayacak. Ama bir süre sonra unutacağız.” 

Programın tamamını YouTube Trafik TV’den izleyebilirsiniz.

@marmaratrafik