SADECE BODRUM BELEDİYESİ SORUNLARI ÇÖZEMEZ
13 Mayıs 2021 Perşembe 01:08

Türkiye’nin ilk ve tek trafik radyosu, Radyo Trafik’te yayınlanan Trafikte Küçük Hata Yoktur programının bu haftaki konuğu Bodrum Belediye Başkanı Ahmet ARAS oldu. Özellikle tam kapama sürecinde büyük bir göç alan ve nüfusu 600 bin seviyelerine ulaşan Bodrum’un trafik durumunu değerlendiren Aras, Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı’nın da sorularını yanıtladı.

Bodrum’un her zaman çok ciddi talep alan bir ilçe olduğunu belirten Başkan Aras, 2020 Mart ayında başlayan pandemi süreciyle birlikte ise ilçenin nüfus artışının çarpanlarla arttığını ifade etti. Bodrum’a olan insan akını öncesinde bile uzun yılların getirdiği çarpık kentleşme ve alt yapı sorunları ile boğuştuklarını söyleyen Ahmet Aras, sözlerine şöyle devam etti: “Başkanlığımın ilk yılında eskiden bu yana süre gelen sorunların çözümü ile uğraşmaya başlamışken gündemimize pandemi ve bunun getirdiği yeni sorunlar eklendi. Yapacaklarımız konusunda da elimiz kolumuz bağlandı ve pandemin getirdiği koşullarla ilgilenmek zorunda kaldık. Son kapanmayla birlikte yine ciddi bir akım oldu Bodrum’a ve nüfusu 200 binken, 600 bin seviyelerine çıktı. Son dönemde zaten trafikle ilgili biz ilçede sorunlar yaşıyorduk. Üstüne bir de nüfus yaklaşık 3 katına çıkınca büyük bir kaos bekliyor. “

“TOPLU TAŞIMA KULLANIMININ AZ OLMASI BAŞLICA SORUNLARDAN BİRİ”

Bodrum’da müstakil evlerin çoğunlukta olmasını ve insanların toplu ulaşım yerine özel araları seçmesinin başlıca sorunlardan biri olduğunu belirten Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Prof. Dr. Mustata Ilıcalı’nın önerileri ve yönlendirmeleri ile var olan trafik sorunlarının çözümü adına adımları atmaya başladıklarını açıkladı. Aras, “Bodrum küçük bir yarımada ve bu yarımadanın kendi kendine yeten ulaşım ağı işlemez hale geldi. Trafik düzenlemesi birincil açıdan Bodrum Belediye Başkanı’nın sorumluğunda olmayabilir. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi var, UKOME var aslında onların sorumluluğunda ama ben Bodrum Belediye Başkanı olarak burada edilgen kalamam. Bu yüzden bir şeyler yapmam gerekiyordu. Prof. Dr. Ilıcalı hocamızın rehberliği sayesinde belki karayollarının, Büyükşehirin sorumluluğunda olabilir onlara da yol göstermesi ve destek olması için bu çalışmalara başladık. Aynı zamanda bizim kendi yetki alanımızda olan yol ağlarında da çalışmalara başladık.” İfadelerini kullandı.

İYİYLEŞTİRMELERLE %30 ÇÖZÜM SAĞLAYACAĞIZ.

Kendi yetki alanlarındaki sorunların çözümü için yapılacak iyileştirmelerle, kavşak düzenlemeleriyle, servis yollarıyla, sinyalizasyon düzenlemeleri ile, yayalaştırmalarla, bisiklet yollarıyla, tek yön uygulamalarıyla %30’a varan iyileşme kazanılabileceğini belirten Aras, çalışmaların başladığını belirtti. Yeni yollar açmanın bir çözüm olmayacağını belirten Bodrum Belediye Başkanı; “Yeni yapılacak çevre yolu buranın trafiğini çözmeyecek. Çünkü çevre yolundan şehir dışından gelenler Turgut Reis tarafına gidecekler o yolu kullanacaklar ama yine bizim, Bodrum –Bitez arterimizdeki sıkşıklık devam edecek. Yani merkezden çıkıp Ortakent, Yahşi ya da Bağla’ya gidecek kimse Torba’dan çıkıp çevre yoluna girip oradan geriye dönmez. Biz bunlardan hareketle, mevcut yol ağımızın iyileştirmelerle düzeltilerek bu sorunların üstesinden geleceğimiz bir misyon benimsedik. Bodrum’un bu çalışmaya çok ihtiyacı var ama aynı zamanda Büyükşehir’in ve karayollarının bu işe el atması gerekiyor. “ dedi.

YOLLAR O KADAR DAR Kİ ARAÇ ZOR GEÇİYOR!

Bodrum’da şimdiye kadar bizim anladığımız gibi bisiklet yolları olmadığının altını çizen Aras, bunun nedenini ilçenin fiziki ve mimari yapısı olduğunu belirtti. Altyapının da sorunlu olduğunu söyleyen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Özellikle dar sokaklar, dar yollar mevcut. Dürüst olmak lazım, bisiklet yolu değil, bazı yollarda yaya yürümeye bile kaldırım yok. O kadar dar ki araç bile zor geçiyor. Şimdi altyapı çalışmalarını sürdürüyoruz. Bu iş birazda alt yapıyla ilgili yani kanalizasyon, elektrik, içme suyu gibi, telekom gibi çalışmaların bitmesi gerekiyor. Ondan sonra üst yapıdaki peyzaj, yürüyüş yolları, kaldırımlar, bisiklet yolları çalışmaları yapılabilir. Bu yüzden alt yapı çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Özellikle otogarın da taşınmasıyla birlikte, merkezden başlayan küçükte olsa bir rahatlık olacak. O zaman trafiğe kapamalar olacak.” İfadelerini kullandı.

Programın tamamını YouTube Trafik Tv kanalından izleyebilirsiniz.

 

@marmaratrafik