İSTANBUL'DAN TRANSİT GEÇİŞLERE MECBURİ GÜZERGAH
22 Mayıs 2021 Cumartesi 23:15

İstanbul’dan transit geçecek olan ağır tonajlı araçların 1 Haziran itibariyle Kuzey Marmara Otoyolunu kullanması zorunlu hale geliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Lojistik Yönetimi ve Terminaller Müdürlüğü’nden edindiğimiz bilgilere göre, ilgili karar, Emniyet Genel Müdürlüğü Bölge Trafik Denetleme Şubesi'nin raporu doğrultusunda, Karayolları Genel Müdürlüğü ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün de onayıyla alındı. Yine aynı UKOME kararı gereği, 1 Haziran’dan itibaren, izinli olan araçlar dışında İstanbul genelinde 06.00 – 10.00 ve 16.00 – 22.00 Saatleri arasında N2/N3/O2/O3/O4 cinsi araçlara trafiğe çıkma yasağı uygulanacak.

KUZEY MARMARA OTOYOLUNA NEREDEN GİRİLECEK, NEREDEN ÇIKILACAK?

İstanbul'dan transit geçişi yapacak olan N3/O3/O4 cinsi ağır tonajlı araçlar; Kınalı kavşağı, Kurnaköy kavşağı aralığında çift yönlü olarak Kuzey Marmara Otoyolunu kullanacaklar. İlgili kurallara uymayanlara Emniyet, Jandarma ve İBB denetim birimlerince denetlenerek, cezai işlemler uygulanacak.

06.00 – 10.00 ve 16.00 – 22.00 ARALIĞINDAKİ YASAK SAATİ KİMLERE UYGULANACAK?

UKOME’nin 26.11.2020 Tarihli kararına göre, 1 Hazirandan itibaren, N2/N3/O2/O3/O4 sınıfı araçlar için 06.00 – 10.00 ve 16.00 – 22.00 saatleri arasında trafiğe çıkma yasağı uygulanacak. İBB Lojistik Yönetimi ve Terminaller Müdürlüğü’nün Radyo Trafik’e yaptığı açıklamaya göre; araçlar, yasak saatleri dışında da trafiğe çıkabilmek için Yük Taşıma Komisyonu ve İBB Lojistik Yönetimi ve Terminaller Müdürlüğünden güzergâh izin belgesi almak zorunda olacak. Resmi araçlar uygulamadan muaf tutulacak.

N1/O1/O2 sınıfı araçlar ile azami yük ağırlığı 5 tonu aşmayan N2 ve O3 sınıfı araçlar ise, güzergâh izin belgesi almak koşuluyla izin verilen güzergahlarda, 24 saat izinli olabilecek.

İstanbul genelinde yer alan liman, gümrük, hal, serbest bölge, sanayi gibi lojistik bölgelere yük taşıyan ve bu bölgelere yük taşıdıklarını İBB Lojistik Yönetimi ve Terminaller Müdürlüğü'nden aldıkları izin belgesi ile belgeleyen araçlar 24 saat boyunca ilgili güzergâhları kullanabilecekler.

Kamu yararına yapılan proje ve işlerde kullanılacak araçlar da 24 saat izin alınabilecek. İzin belgeleri, yine Yük Taşıma Komisyonu ve İBB Lojistik Yönetimi ve Terminaller Müdürlüğünden alınacak.

İBB’nin ilgili yasakla ilgili Radyo Trafik Haber Merkeziyle paylaştığı görsel:

HANGİ ARAÇ HANGİ SINIFTA?

İBB Lojistik Yönetimi ve Terminaller Müdürlüğü tarafından Radyo Trafik Haber Merkezi ile paylaşılan görselde, hangi aracın hangi sınıfta olduğu da belirtildi.

 

Öte yandan, İBB Lojistik Yönetimi ve Terminaller Müdürlüğü, İstanbul’da cadde ve sokaklara kadar, hangi araçların hangi saatlerde girebileceğini ve hangi araçların tamamen yasaklı olduğunu da Radyo Trafik Haber Merkeziyle paylaştı. İBB Ulaşım Daire Başkanlığı Lojistik Yönetimi ve Terminaller Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Ağır Tonajlı Araçlar İle İlgili Yasak Saat ve Bölgeler isimli, yasak saatleri ve bölgelerle alakalı tüm bilgileri içeren dosyayı buraya tıklayarak indirebilirsiniz. 

 

Dosyanın görsel haline ise aşağıda ulaşabilirsiniz. 

 

 

 

 

@marmaratrafik