BAYRAMDA HANGİ KÖPRÜ VE OTOYOLLAR ÜCRETSİZ?
14 Temmuz 2021 Çarşamba 19:16

Kurban Bayramı tatili sürecinde YİD modeli ile yapılan köprü ve otoyollar dışında kalan, Karayolları Genel Müdürlüğü işletmesindeki köprü ve otoyollar cuma gecesinden itibaren ücretsiz olacak.

Türkiye, önümüzdeki Cuma günü mesai bitimi ile 9 günlük bir tatil sürecine girecek.

Hafta başındaki Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda alınan karar doğrultusunda, Kurban Bayramı arifesi olan 19 Temmuz Pazartesi gününün idari tatil olarak belirlenmesi ile birlikte, 16 Temmuz Cuma akşamından itibaren vatandaşlar fiilen 26 Temmuz Pazartesi sabahına kadar tatilde olacak.

KAMU OTOYOL VE KÖPRÜLERİ TATİL SÜRESİNCE ÜCRETSİZ OLACAK

9 günlük Kurban Bayramı süresince kamuya ait otoyol ve köprüler ücretsiz olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından Kurban Bayramı tatilinde köprü ve otoyolların ücretsiz olacağını açıkladı.

Erdoğan açıklamasında, "Karayolları Genel Müdürlüğümüzün işletmesindeki otoyollar ve köprülerde bayram vesilesiyle uygulanacak ücretsiz geçişler cuma gece yarısı başlayacaktır" ifadelerini kullandı.

Ancak önümüzdeki Cuma gece yarısı itibarıyla başlayacak ücretsiz geçişler Yap – İşlet – Devret (YİD) modeli ile inşa edilen, işletmecisi özel sektör olan köprü ve otoyolları kapsamayacak.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu, Osmangazi Köprüsü ve Gebze – Orhangazi – İzmir otoyolu standart ücret tarifesinden hizmet vermeye devam edecek.

ANKARA – NİĞDE OTOYOLU’NDA İNDİRİM

Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan bayram öncesi bazı otoyolların geçiş ücretinde de indirime gidildiğini kaydetti.

Erdoğan, "Ankara-Niğde Otoyolu'nda da sürücülerimiz artık otomobilleri ile yüzde 20, minibüs, yolcu otobüsü, kamyon ve tırlarıyla yüzde 40 indirimli seyahat edebilecek" dedi.

YİD İLE YAPILAN YOLLARDA GEÇİŞ ÜCRETİ NE KADAR?

Yap – İşlet – Devret modeli ile yapılan, işletmecisi özel sektör olan köprü ve otoyolların belirli bir ücret tarifesi olsa da sürücülerden alınan otoyol ücreti aracın giriş – çıkış noktasına göre değişkenlik gösteriyor.

Güzergâhınıza göre yolculuk ücretinizi hesaplamak için aşağıdaki linklerden faydalanabilirsiniz:

YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ VE KUZEY ÇEVRE OTOYOLU ÜCRETLENDİRMESİ İÇİN TIKLAYIN

KUZEY MARMARA  AVRUPA OTOYOLU ÜCRETLENDİRMESİ İÇİN TIKLAYIN

KUZAY MARMARA ANADOLU OTOYOLU ÜCRETLENDİRMESİ İÇİN TIKLAYIN

OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ VE GEBZE – ORHANGAZİ – İZMİR OTOYOLU ÜCRETLENDİRMESİ İÇİN TIKLAYIN

@marmaratrafik