OTOBÜS KAZALARI NEDEN ARTTI?
8 Ağustos 2021 Pazar 15:13

Cuma günü Soma’da, bu sabah da Balıkesir’de meydana gelen otobüs kazalarında 21 vatandaşımız hayatını kaybetti. Kazaların nedenlerini ve alınması gereken tedbirleri Fren Teknik Uzmanı Alpay Lök ve Güvenli Sürüş Uzmanı Mert İntepe Radyo Trafik’e anlattı.

Cuma günü Soma’da meydana gelen ve 6 kişinin hayatını kaybettiği otobüs kazasının ardından bu sabah da Balıkesir’den acı haber geldi. 15 kişinin yaşamını yitirmesiyle son 2 günde 21 vatandaşımızı otobüs kazalarında yitirdik. Otobüs kazaları neden arttı, alınması gereken önlemler neler?

“DENETİMLERİN YAPILDIĞINI ŞOFÖRLER HİSSETMELİ”

Radyo Trafik’e konuşan Fren Teknik Uzmanı Alpay Lök, takograf denetimlerinin çok ciddi anlamda yapılması, şoförlerin denetimlerin yapıldığını hissetmesi gerektiğini söyledi. Takografların kalibrasyonlarının da çok hassas bir şekilde takip edilmesi gerektiğinin altını çizen Lök, “2016 model ve üstü otobüslerde ESP, AESB (Gelişmiş Acil Fren Sistemi) ve LDW (Şerit Takip Sistemi) var. Otobüslerin gece yolculuklarına bir tedbir alınabilir. AESB sisteminin iptal edilmediğinin teminatını almak lazım.” şeklinde konuştu. 

“TRAFİK KAZALARI KANIKSANMIŞ DURUMDA”

Güvenli Sürüş Uzmanı Mert İntepe ise, “Yaşanan otobüs kazaları, aslında bir sürücü hatası olarak görünüyor. Konu bu kadar basite alınmamalı! Bir uçak kazası olsaydı çok daha farklı önlemler alınabilirdi. Fakat trafik kazaları kanıksanmış durumda. Sorumluları, göreve davet ediyoruz. Alınacak önlemlerle uyku kazalarını önleyebiliriz.” dedi.  Takograf kontrollerinin yapılmadığını da kaydeden İntepe, “Denetimlerin artırılması gerekiyor. Ölümler, kazalar olabilir, ama cümleyi böyle kurmamak, trafik kültürünü değiştirmemiz gerekiyor. Şehirler arası yollarda zorunlu olmasına rağmen kimse emniyet kemeri takmıyor. Yol güvenliği başarısı için tüm kurallara uyulmalı, tüm tedbirler alınmalı.” önerisinde bulundu.
 

@marmaratrafik