TRAFİK HARİÇ / DÜZENSİZ GÖÇ, YENİ EĞİTİM YILI VE KAVRAMSAL SANATÇILIK
27 Ağustos 2021 Cuma 15:12

İnce Ayar’da bu hafta gazeteci Engin Baş düzensiz göçü, MEF Okulları Gen. Md. Erdoğan Bozdemir yeni eğitim yılını, Burak Karavit “kavramsal sanatçılığı” anlattı.

Radyo Trafik’te yayınlanan İnce Ayar programına bu hafta gazeteci Engin Baş, MEF Okulları Genel Müdürü Erdoğan Bozdemir ve Kavramsal Kolaj Sanatçısı Burak Karavit katıldı.

Özay Şendir’in sorularını yanıtlayan Baş özellikle Van sınırından gerçekleşen düzensiz göçe, Bozdemir uzun süre sonra yeniden yüz yüze başlayacak yeni eğitim yılına, Karavit ise “kavramsal sanatçılık” olgusuna dair değerlendirmelerde bulundu.

VAN SINIRINDAN YANSIYAN DÜZENSİZ GÖÇ GÖRÜNTÜLERİ

Gazeteci Engin Baş özellikle Van sınırından yansıyan ve çoğunluğunu Afganların oluşturduğu toplu göçmen girişlerine dair değerlendirmelerde bulundu. 400 km’den daha uzun bir hattan bahsedildiğini aktaran Baş, 110 km civarındaki bölümün duvarla çevrili olduğunu ancak geri kalan kısmın ise açık olduğunu belirtti. Bölgenin fiziki yapısı gereği kalan 300 km’lik kısmın duvarla çevrilmesinin kolay olmayacağını de belirten Engin Baş, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Suriye sınırı ile Van hattının, İran sınırının arasında fark var. Orası biraz daha sarp bir kısım. Videolarda görünen görüntüler ise daha içeriden alınmış görüntüler. Mesela hani sizin de bahsettiğiniz bu işte bir geçidin altı olan veya taksilere, ben de gördüm o görüntüleri mesela orası Tatvan’da. Ama aslen sınırla direkt alakalı olan bir yer değil. Ancak Van geçiş hattında iş biraz daha karmaşık çünkü tepe olan yerler var, özellikle dağ, sarp, yamaç olan… Bence gelecekte oraya da yani planlandığı söyleniyor ancak duvarın yapılmasının çok zor olduğu yerler var. Dolayısı ile Suriye sınırı gibi düz bir hattan bahsetmediğimiz için orası inşa anlamında, duvar anlamında biraz daha uğraştıracak gibi yetkilileri.”

SALGIN ŞARTLARINDA YÜZ YÜZE EĞİTİM HAZIRLIKLARI

Programın bir diğer konuğu MEF Okulları Genel Müdürü Erdoğan Bozdemir de, uzun süre sonra yeniden başlayacak yüz yüze eğitim hazırlıklarına, MEF Okulları’nda yüz yüze eğitim döneminde alınan önlemlere dair değerlendirmelerde bulundu.

“Öğretmenlerin büyük bir kısmı Ağustos başından itibaren çeşitli zamanlar, yani yeni başlayacaklar kuruma yeni katılanlar daha önce, en son da 16 Ağustos’ta olmak üzere okullara başladılar. Gerçekten çok heyecanlı durumdalar. Hızla çalışıyorlar, gelecek senenin hazırlıklarını yapıyorlar. Bunlar hepsi aşılarını tamamlamış vaziyetteler. Kanunen biliyorsunuz onunla ilgili (aşı konusu) bir yasa olmadığı için mecburiyet getirilmiyor ama kurumlar kendi kararlarını kendi alabiliyorlar. Örneğin; biz okul olarak Haziran ayında öğretmenler daha tatile çıkmadan 1 Ağustos itibari ile okulumuzun kapısından içeriye aşısını tamamlamamış veyahut zorunlu aşı şartları var mesela daha önce Kovid-19 geçirmiş onun bir bekleme süresi var bütün bunları tamamlayacak bu şekilde 1 Ağustos’tan itibaren kontrollü almaya başladık. HES kodu sorgulaması değil, onların zaten aşı kartlarını istedik. Bizde çok yabancı öğretmen olduğu için yabancılardan da bunu istedik. Yurt dışından gelirken büyük bir kısmı yani aşılarını yapmadan gelmiyorlar. Belli ülkelerde bir takım sıkıntılar vardı onlar da aşılarını tamamladılar ve tamamlamayanları maalesef almadık. Bu konuda çok titiz davranıyoruz. Sadece öğretmenler için değil biz tüm çalışanlar için bunu yaptık.“

KAVRAMSAL SANATÇILIK

Programa katılan bir diğer isim sanatçı Burak Karavit de “kavramsal kolaj sanatçılığı” olgusunu ve çalışmalarını anlattı:

“Kavramsal sanatçı nereden geliyor? Benim yapmış olduğum kolajlara baktığınız zaman hepsinin arkasında bir fikir var. Genelde bu kolajların arkasında da bir sosyal sıkıntı, sosyal problem var. Örneğin baktığınız zaman şu anda günümüzün dünyanın gelmiş olduğu durumda mesela plastik kirlenmesinin, popülasyonun kirleniyor olmasında, habitatın tamamen değişiyor olmasında çok büyük bir etken. Mesela kolajlarımdan bir tanesi ona bir göndermedir. Bir diğeri kadın şiddeti… Günümüzde kadının görmüş olduğu şiddeti o sosyal sıkıntıyı ortaya çıkaran… Kavramsal tamamen buna bir karşılık. Benim de sanatçı olarak inandığım tek şey; bizim elimizdeki sanatla, biz bizi izleyen insanlara o algıyı uyandırma borcunda olduğumuz için her yaptığım işin arkasında bir manifestonun, bir ana fikrinin olması benim için çok çok önemli.”

Programın tamamını izlemek için;

@marmaratrafik